Anasayfa / Bilişim / Dns Cache (Önbellek) Temizliği Nasıl Yapılır

Dns Cache (Önbellek) Temizliği Nasıl Yapılır

İşletim sistemlerinde Google Chrome , Mozilla firefox , internet Explorer gibi tarayıcılarda Dns bilgileri otomatik olarak önbelleğe alınmaktadır. Bu şekilde girdiğiniz sayfaların daha hızlı bir şekilde ekrana yönlendirilmesi sağlanmaktadır. Bazı özel durumlarda ( zararlı yazılımlar , virüslü dns yönlendirmeleri vs) dns cache belleğinizi temizlemeniz gerekebilir. Bu işlem ile Dns sağlayıcılarının tekrar sorgulanması sağlanmaktadır.Bir istemci (bilgisayar) internete bağlanırken, internet servis sağlayıcısından aldığı DNS adresini hafızasında tutar. Hafızasına aldığı bu DNS adresi için tekrar servis sağlayıcısından DNS adresi talebinde bulunmaz. Bazen bu hafızadaki DNS sunucu adresleri geçerliliğini kaybeder veya ilgili web sitesinin DNS adresi değiştirebilir. Her ne kadar DNS problemleri farklı yollarla da gelişmiş olabilse de genel anlamda bir web sitesine erişim problemi ya bilgisayarın daha önceden aldığı DNS adresinin geçerliliğini kaybetmesinden ya da bağlanılmak istenen web sitesinin DNS adresini değiştirmesinden kaynaklanmaktadır.

Reklamlar

Dns cache ( önbellek) temizliği yapmanız özel bilgilerinizi korumak açısından oldukça önemlidir. Dns önbellek temizliği yapmak için birkaç farklı yöntem vardır. Aşağıdaki yöntemlerden size kolay geleni uygulayarak dns cache temizliği yapabilirsiniz.

Dns Cache bellek temizliği nasıl yapılır ?

Başlat / Çalıştır’a CMD yazıp dos ekranına giriş yaparak dos ekranına ipconfig /flushdns yazarak dns temizliği yapabilirsiniz.

Reklamlar

cmd

Chrome tarayıcılarda işlemi yapmak için;

Chrome ekranına giriş yaparak adres çubuğuna

“chrome://net-internals/#dns” yazın.

dns cache temizleme

Açılan menüde “Clear host cache” butonuna basarak temizliği yapabilirsiniz.

Bu 2 yöntemden birini kullanarak işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle websitelerinin güncel görünümüne ulaşamadığınız durumlarda bu yöntemi kullanarak sorunu giderebilirsiniz. İşlemi yapamayan kullanıcılar yorum atarsa tekrar yardımcı olabiliriz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*