Anasayfa / Bilişim / Alan adları – internet adresleri ve anlamları

Alan adları – internet adresleri ve anlamları

Domain alan adı uzantılarının anlamları ve amaçları olduğunu biliyor musunuz? Çoğu insan alan adı uzantıları hakkında çok az şey biliyor. Örneğin .COM’un ne olduğunu bilen çok az kişi vardır. Ancak, Aralık 2019’da 1,500’den fazla TLD (üst düzey alan) olduğunu biliyor muydunuz ? Ayrıca, .COM ve .NET, dünya çapında kayıtlı tüm alan adı uzantılarının %50’sini oluşturur! İşletmeniz veya kişisel kullanımınız için kendi alan adınızı satın almayı planlıyorsanız ve uygun alan adı uzantısını kullanmak istiyorsanız, alan adı uzantılarının listesi ve bunların anlamı ve amaçları aşağıdadır:

Reklamlar

İşte tüm domainlerin (internet adresleri) uzantıları ve anlamları:

.com (commercial) – VeriSign Global Registry Services tarafından kontrol edilen bir Generic Top Level Domain (gTLD) .com uzantısı en popüler ve dünya çapında web üzerinden yaygın kullanılan uzantıdır. Çoğu işletme genellikle bu uzantıya sahip bir alanı tercih eder.

Reklamlar

✓.net (network) – VeriSign Global Registry Service tarafından kontrol edilen bir gTLD. En popüler ikinci uzantıdır.

✓.org (organizasyon) – Bu domain genellikle kar amacı gütmeyen kuruluşlar veya ticari dernekler tarafından kullanılır. Kamu Çıkarı Kayıt Defteri (PIR) tarafından kontrol edilen bir gTLD’dir.

.biz ( iş ) – Bu gTLD genellikle küçük işletme web siteleri sahipleri tarafından tercih edilir ve NeuStar, Inc. tarafından kontrol edilir.

.info (information) – Bu domain, Afilias Limited tarafından kontrol edilir ve en yaygın kullanılan dördüncü domain’dir.

.mobi – Mobil ürün ve hizmetler için kullanılır.

.us – Neustar tescili tarafından kontrol edilen, üst düzey etki alanıdır (ccTLD).

.cc – eNIC (bir VeriSign şirketi) bu cctld üzerinde kontrol sahibidir. Daha önce Coco’nun Keeling Adaları ülke kodu olarak kullanılıyordu, ancak kullanımıyla ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmuyor, herhangi bir ülkeden herhangi biri bu ccTLD’yi kullanarak bir alan adı rezervasyonu yapabilir.

.bz – Belize Ağ Bilgi Merkezi ( University Management Ltd tarafından yönetilmektedir ) Belize için bir ülke kodudur. Herhangi bir ülkeden bağımsız olarak, bu ccTLD’ye bir alan adı kaydetme konusunda herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir.

✓.tv – .tv Corporation ( bir Verisign şirketi ) multimedya web siteleri içindir. Özellikle eğlence veya medya endüstrisi ile ilgili içeriğe sahip bir etki alanı genellikle bir .tv tld’yi tercih eder.

.jobs – Employ Media LLC tarafından kontrol edilen bu ccTLD uzantısına sahip bir alan adı, işletme listelerini kaydetmek üzere şirketler ve kuruluşlar tarafından kaydedilir. Genellikle insan kaynakları endüstrisi ile ilgili web sitelerinin .jobs uzantılı alan adlarını kullanmaktadır.

.eu – Domaini kullanmak için .eu tld, viz. birinin kayıtlı bir ofisine sahip olması, bir işletmenin merkezi yönetim ofisinin Avrupa topluluğu içinde olması gerekir.

.fm -Bu domain FM radyo ile ilgili bir web siteleri tarafından kullanılır.

.am – Ermenistan kullanıcıları arasında daha popüler olarak kullanılmasına rağmen, AM radyo için de kullanılır.

.name – Verisign tarafından kontrol edilir. Bir kullanıcı kişisel kullanım için bu adrese sahip bir domain kaydedebilir.

.edu – Educause’un kontrolü altında ( VeriSign tarafından işletilmektedir ) yalnızca bir eğitim kurumları tarafından kullanılan bir domaindir.

.ph – dotPH Domains Inc. tarafından kontrol edilen, genellikle Filipinler’de kullanılan bir domaindir. Bu uzantıya sahip bir etki alanı kaydı için herhangi bir kısıtlama yoktur.

.travel – Seyahat acentaları ve havayolu gibi seyahat endüstrisi ile ilgili web siteleri tarafından kullanılır

.pro – Bu ccTLD için kayıt defteri RegistryPro olup, bu uzantıya sahip bir alan adı yalnızca bir uzmanlık tarafından iş amaçlı kaydedilebilir. İnternet ve bilgi teknolojisi uzmanları, danışmanlar, gayrimenkul, finans ve muhasebe, mühendisler, avukatlar, iletişim, tıp uzmanları, başvuru sahibinin referansları sadece tescilden önce kendi sertifikaları alındıktan sonra bu uzantıya sahip olmak için uygundur.

.aero – SITA INC BV tarafından kontrol edilen domain, havacılık endüstrisi ile ilgili dernek, ajans ve organizasyon için ayrılmış bir gTLD’dir.

.int – IANA tarafından kontrol edilen domain, katı kullanım politikaları olduğu bilinmektedir. Sadece Uluslararası anlaşmaya dayalı kuruluşların böyle bir alana kayıt olma hakkı vardır. Birleşmiş Milletler antlaşma kayıt numarası gibi bir anlaşmaya dayalı kanıt sunulması talep edilir.

.asia – Asya ve Pasifik için bölgesel bir alan için kullanılır. Bu uzantıyla bir etki alanı kaydettirmek için, Asya / Avustralya / Pasifik bölgesinde bir bağlantı sağlamanız ve bu bölgelerde bulunmanız gerekir.

.coop – Kooperatiflerin ve ilgili kuruluşlar tarafından tescil edilmiş kuruluşlar tarafından kullanılır.

.museum – Müze Etki Alanı Yönetimi Derneği tarafından kontrol edilen bu domain, müzeler tarafından kaydedilebilir.

.tel – Telnic Limited tarafından kontrol edilen, çeşitli iletişim bilgileri sunan iletişim rehberi hakkında bilgi sahibi olan alanlar için kullanılabilecek bir TLD’dir.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*