Anasayfa / Bilişim / Türkcell-Vodafone-Avea Kotam Hemen Doluyor Çözüm

Türkcell-Vodafone-Avea Kotam Hemen Doluyor Çözüm

kotalı internet

Reklamlar

Türkcell , Vodafone ve Avea internet kullanıcılarından “Kotam hemen doluyor” “Kota nasıl dolar” şeklinde sorular almaktayız.  Kotanın hemen dolma nedenleri ve çözümlerini anlatmaya çalışalım.

İnternet kotanız’ı dikkatle kullanmanıza rağmen ay sonu gelmeden kotayı aşan birçok kullanıcı bulunmakta. Bunların sebebi bilinsiz internet kullanımı veya sizden habersiz işletim sistemi veya program güncellemelerinden kaynaklanabilir. Şöyle bir örnek verelim: 1 gb kotalı internetiniz var ve normal kullanımınızla bu kota sizlere fazlasıyla yetiyor. Windows işletim sisteminde yapılan küçük bir güncelleme 100,200 Mb kotanızı götürebilir. Buna benzer antivirüs yazılımlarının güncellemeleride en az 50 mb’ı bulmaktadır. 1 gb kotalı internet kullanıcıları için bu boyutlar oldukça yüksek boyutlardır. Bu tarz güncellemeler arka planda sizden habersiz yapıldığı için kontrol etmek ve iptal etmek zor olabilir.  Buna benzer nedenler kotanızı bir anda doldurabilir. Bu sorunları önlemek için birkaç yöntem paylaşalım.

Reklamlar

Bütün adımları takip ederek uygulamanızı öneririm.

Aksi taktirde her ay kota sorunlarıyla uğraşabilirsiniz. İletişim merkezlerine gittiğiniz zaman da derdinizi anlatamazsınız..

Tango

Görüntülü görüşmeler ne kadar harcar ?

Görüntülü görüşmeler tam bir kota düşmanıdır. Tango,Viber,skype,Line tarzı uygulamalarda yapmış olduğunuz görüntülü görüşmeler düşük kotalı kullanıcıların kotasının çok hızlı bir şekilde bitmesine neden olur.

Peki bu görüntülü görüşmelerde ne kadar sürede kaç Mb kota harcanır ?

Bu durum görüntülü görüşme yaptığınız uygulamanın görüntü kalitesine göre değişmektedir fakat ortalama bir hesap yaparsak;

Saniyede 100kb

1 Dakikada 6000,

1 saatte 360000 kb yani 360mb yapar

Line tarzı kaliteli görüntülü görüşme uygulamalarında saatte 600 MB’a yakın kota harcarsınız.

Uygulama-Program güncellemelerini kapatın

Antivirüs programları sürekli güncellenen yazılımlardır. Bir antivirüs yazılımının güncellemesi en az 40-50 mb ‘ı bulmaktadır. Antivürüs programlarını güncellemeye kapatabilirsiniz.

Kullandığınız antivirüs programında Ayarlar / Güncelleme menüsüne girerek Otomatik güncelleme seçeneğini devre dışı bırakabilirsiniz.

Kotasız internet bağlandısı kurduğunuz ağlarda güncellemelerinizi yapabilirsiniz.

antivirüs güncelleme

Antivirüs güncelleme örnek resim.

İşletim sistemi güncellemesini kapatın

Windows 7 , Windows 8 işletim sistemlerinde güncellemeler çok fazla kota götürmektedir.

Güncellemeleri Kapatmak için: Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Windows Update\Ayarları değiştir Yolunu takip edin.

Önemli güncelleştirmeler menüsünden. Güncelleştirmeleri hiçbir zaman denetleme seçeneğini seçin.

windows güncelleme

İşlemi yaptıktan sonra windows’unuz sizden habersiz güncelleme yapmayacaktır. Bu sayede büyük bir dosya indirme işlemini daha engellemiş olursunuz.

izlediğiniz videolara dikkat edin

Youtube,Facebook vs. sitelerde izlemiş olduğunuz videolar kotanızın çok çabuk bitmesine neden olabilir. Videolar çok fazla kota harcamanıza neden olmaktadır.

izlediğiniz 10 DK‘lık bir video yaklaşık olarak 20 MB kotanızı harcamaktadır. Tabiki bu boyut videonun kalitesine göre değişmektedir. Yüksek kalitede videolarda bu boyut 50 MB’a kadar çıkabilir.

video efek

Sonuç olarak kotalı internet kullanımı hesap gerektiren bir iştir. Özellikle telefon veya bilgisayar üzerinde kotalı internet kullanıyorsanız internette yapmış olduğunuz bütün işlemlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Yukardaki durumlara dikkat etmemeniz halinde çok yüksek faturalar ile karşılaşabilirsiniz.

Anlatımlar bilgisayar ve telefon kullanıcıları için geçerlidir.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

3 yorum

  1. Aynen ya 1 gecede 800 MB internetim gitti halbuki sadece facebook ve whatsapp kullanmıştım

  2. Turkcell kafayı yiyo arada -.- 2 dklık videoyu 360 p izledim 16 mb aldı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*