Anasayfa / Bilişim / Ping nasıl atılır tüm ping komutları

Ping nasıl atılır tüm ping komutları

Ping, network’e bağlı olan iki cihaz arasındaki bağlantıyı test edebileceğiniz, bağlantı paket kayıplarını kontrol edebileceğiniz bir komuttur. Packet internet network groper teriminin kısaltmasıdır.

Reklamlar

Ping komutu, erişmeye çalıştığınız bir bilgisayarın ağda olduğunu teşhis etmek için kullanılabilir. Ping komutunun çalışma mantığı, ağdaki belirli bir arabirime Internet Control Message Protocol ( ICMP) aracılığıyla istek göndererek yanıt almaya çalışmaktır. Bağlantıyı test etmek ve yanıt süresini belirlemek için sorun gidermek için Ping kullanılabilir.

Ping nasıl atılır ?

Başlat / Çalıştır / CMD yazarak veya arama alanına cmd yazarak komut satırına giriş yapıyoruz.

Reklamlar

ping 192.168.1.1 (hedef ip) yazarak ping atabilirsiniz. Komutun sonuna -t ekleyerek ping işleminin devamlı atılmasını sağlayabilirsiniz.

Ping 192.168.1.1

Ping işlemini durdurmak için CTRL + C tuşlarına basabilirsiniz.

Ping komutları

pathping: Komut ile routerlar arasındaki veri kaybını kontrol edebilirsiniz.

-n <Sayı>:Gönderilen ping isteği iletilerinin sayısını belirtir. Varsayılan değer 4’tür.

-l <Boyut>:Gönderilen ping isteği iletilerinde bayt olarak veri alanı uzunluğunu belirtir. Varsayılan değer 32′dir. En büyük boyutise 65.527 bayttır.

-f: IP üstbilgisinde Parçalama bayrağının 1′e ayarlanmış olarak gönderileceğini belirtir (Yalnızca IPv4′de kullanılabilir). Yankı İsteği iletisi hedef yolunda yönlendiriciler tarafından parçalanamaz. Bu parametre, yola ait En Fazla İletim Birimi (PMTU) sorunlarının giderilmesinde yararlıdır.

-i <TTL>:Gönderilen ping isteği iletilerinin IP üstbilgisindeki TTL alanı değerini belirtir. Varsayılan değer, ana makinenin varsayılan TTL değeridir. TTLiçin en yüksek değer 255′tir.

-v <TOS>:Gönderilen ping isteği iletilerinin IP üstbilgisindeki “Hizmet Türü” (TOS) alanı değerini belirtir (Yalnızca IPv4′te kullanılabilir). Varsayılan değer 0′dır.TOS, 0 (sıfır) ile 255 arasında bir ondalık değer olarak belirtilir.

-r <Sayı>: IP üstbilgisindeki “Kayıt Yolu” seçeneğinin, ping isteği iletisi ve karşılık gelen “Yankı Yanıtı” iletisi tarafından alınan yolu kaydetmek için kullanılacağını belirtir (Yalnızca IPv4′te kullanılabilir). Yoldaki her atlama, “Kayıt Yolu” seçeneğindeki bir girişi kullanır. Olanaklıysa, kaynak ve hedef arasındaki atlama sayısına eşit veya bu sayıdan büyük bir Sayıbelirtiniz. Sayıen az 1, en fazla 9 olabilir.

-s <Sayı>:IP üstbilgisindeki “Internet Zaman Damgası” seçeneğinin, her atlama için “Yankı İsteği” iletisi ve karşılık gelen “Yankı Yanıtı” iletisinin geliş zamanını kaydetmek için kullanılacağınıbelirtir. Sayıen az 1, en fazla 4 olmalıdır. Bağlantı yerel adresleri için bu gerekir.

-j <AnaBilgisayarListesi>:ping isteği iletilerinin, “Ana Makine Listesi”nde belirtilen ara hedefler kümesini içeren IP üstbilgisinde “Gevşek Kaynak Yönü” seçeneğini kullanacağını belirtir (Yalnızca IPv4′te kullanılabilir.). Gevşek kaynak yönlendirmesi ile, art arda gelen ara hedefler bir veya birden çok yönlendirici ile ayrılabilir. Ana makine listesindeki en fazla adres veya ad sayısı 9’dur. Ana makine listesi, boşluklarla ayrılmış IP adresinin (Noktalıondalık gösteriminde) bir serisidir.

-g <AnaMakineListesi>:ping isteği iletilerinin, AnaMakineListesi’nde belirtilen ara hedefler kümesini içeren IP üstbilgisinde Sıkı Kaynak Yönü seçeneğini kullanacağını belirtir (Yalnızca IPv4′te kullanılabilir). Kesin kaynak yönlendirmesinde, bir sonraki ara hedefe doğrudan erişilebilmelidir (Yönlendiricinin bir arabirimine yakın olmalıdır). Ana makine listesindeki en fazla adres veya ad sayısı 9’dur. Ana makine listesi, boşluklarla ayrılmış IP adresinin (Noktalıondalık gösteriminde) bir serisidir.

-w <Zamanaşımı>:Alınacak bir ping isteği iletisine karşılık gelen Yankı Yanıtı iletisi için beklenecek süreyi milisaniye olarak belirtir. Yankı Yanıtı iletisi belirtilen süre içinde alınmazsa, “İstek zaman aşımına uğradı” ifadesini taşıyan bir hata iletisi görüntülenir. Varsayılan zaman aşımıdeğeri 4000 (4 saniye).

-R: Gidiş dönüş yolunun izleneceğini belirtir (Yalnızca IPv6′da kullanılabilir.).

-S <KaynakAdresi>: Kullanılacak kaynak adresi belirtir (Yalnızca IPv6′da kullanılabilir) HedefAdı:Hedefin ana bilgisayar adınıveya IP adresini belirtir.

Ping /help komutunu kullanarak tüm komutlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*