Anasayfa / Yazılım / Windows 8 Fabrika Ayarlarına Nasıl Dönülür

Windows 8 Fabrika Ayarlarına Nasıl Dönülür

Windows 8 işletim sistemlerinde fabrika ayarlarına dönmek için aşağıdaki farklı yöntemleri kullanabilirsiniz. Format atmak yerine tercih edilecek bu yöntemler ile çok kısa süre içerisinde bilgisayarınızı ilk günki performansına kavuşturabilirsiniz. Bilgisayarınızda sorun yaşıyorsanız yenilemeyi, sıfırlamayı veya geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bilgisayarınızı yenilemek Windows’u yeniden yüklerken kişisel dosyalarınızı ve ayarlarınızı korur. Bilgisayarınızla birlikte gelen ve Windows Mağazası’ndan yüklediğiniz uygulamalar da saklanır.

Reklamlar

Bilgisayarınızı sıfırlamak Windows’u yeniden yükler, ancak dosyalarınızı, ayarlarınızı ve bilgisayarınızla birlikte gelenler dışındaki uygulamalarınızı siler. Yaptığınız sistem değişikliklerini geri almanın bir yolu da bilgisayarınızı geri yüklemektir. Bilgisayarınızı yeniden başlatmak istiyorsanız bkz. Bilgisayarınızı kapatma, uyku moduna geçirme veya hazırda bekletme. Bilgisayarınızı başlatma konusunda sorun yaşıyorsanız bkz. Windows Başlangıç Ayarları. Windows Kurtarma Ortamı’ndan bilgisayarınızı yenileyebilir, sıfırlayabilir veya geri yükleyebilirsiniz.

Windows 8 nasıl sıfırlanır ?

Windows 8’in sağ tarafında yer alan “Ayarlar” seçeneğini tıkladıkdan sonra “Bilgisayar Ayarlarını Değiştir” menüsüne giriş yapın.

Reklamlar

windows 8 sifirla

Ardından ulaşacağınız “Güncelleme ve Onarma” seçeneğinden sonra açılacak pencerede soldaki “Onarma” seçeneğine giriş yaptıktan sonra kurtarma – sıfırlama ekranına giriş yapabilirsiniz ve işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Laptoplarda onarma bölümünü kullanarak da işlemi yapabilirsiniz.

Laptop modellerine göre onarma / recovery tuş kombinasyonu aşağıdaki gibidir.

ACERAlt + F10 veya Ctrl+F10
ASUSF9 veya F8
BENQF11
CASPERF11
COMPAQF11
CREAF8
DATRONF11, F10 veya Ctrl+F11
DELLCtrl+F11
EXPERF8
FUJITSU SIEMENSF8
GIGABYTEF9
GATEWAYF11 veya R tuşu
HPF11 veya F10
LENOVOF11
LGF11
MSIF3, F8 veya F11
PACKARD BELLF11 veya Alt+F10
SAMSUNGF4
SONYF10
TOSHIBAF8 veya bilgisayar kapalıyken 0 (Sıfır) tuşunu basılı tututarak başlatın
VESTELF8, F10 veya F11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunlar haricinde onarma diski kullanarak da sıfırlama işlemini yapabilirsiniz. En kolay yöntem ilk sırada paylaştığımız yöntemdir. Bunlar haricinde sistemi yeniden kurma veya onarma DVD/CD’si kullanarak da işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*