Anasayfa / Yazılım / Deep freeze nedir nasıl kaldırılır

Deep freeze nedir nasıl kaldırılır

Deep Freeze nedir ?

Deep Freeze, Faronics tarafından Windows işletim sistemlerinde sistem yöneticilerinin bilgisayarda kayıtlı çekirdek sistemi ve dosyaları korumasını sağlayan bir yazılımdır. Bilgisayar yeniden başlatıldığında sistem, belirtilen çekirdeğe dönerek herhangi bir değişiklik yapılmasına müsade edilmez. Bugünkü yazımızda Deep freeze nedir nasıl kaldırılır konularında bilgi vereceğiz.

Reklamlar

Deep Freeze, sabit disk sürücüsünde bulunan bilgilerin bütünlüğünü koruyarak, orjinal verilerin bozulmasını engelliyor. Bilgisayar’a eklenen veya düzenlenen bilgiler, bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra disk sektörü düzeyinde eski durumuna getiriliyor. Gelişmiş bir sistem geri yükleme yazılımı mantığı ile çalışmaktadır. Bilgisayarınızda bir değişiklik yapmak istediğiniz zaman, Deep Freeze’i devre dışı bırakıp gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra Deep Freeze’i yeniden etkinleştirerek (dondurarak) koruma sistemini tekrar aktif edebilirsiniz.

Bilgisayarı dondurma ve çözdürme işlemleri Faronics sistem yönetim platformu veya Deep Freeze Enterprise Console ile uzaktan yapılabilir. Deep Freeze‘in en büyük avantajlarından biri de çok az sistem kaynağı kullanmasıdır. Bu sayede bilgisayarınızın performansını etkilememektedir. Deep Freeze gerçek zamanlı bir koruma sağlamamaktadır. Her türlü işlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra devreye girmektedir. Özellikle çok kullanıcılı bilgisayarlar ve internet cafeler için amaçlanan birçok çözümü sunduğu için oldukça tercih edilmektedir.

Reklamlar

Deep Freeze nasıl kaldırılır ?

Deep Freeze yönetici konsoluna giriş yapmak için aşağıdaki kısayol tuşlarına basın.

Shift + Alt + Ctrl + F6 tuş kombinasyonuna bastıktan sonra açılan ekrana, yazılımı kurarken atadığınız şifreyi girin. Eğer şifre belirlemediyseniz şifre alanın boş bırakarak ok’e tıklayın.

Yönetici ekranında “Set Clone Flag” seçeneğine tıklayın. Açılan uyarı ekranını onaylarak işleme devam edin.

Bu aşamada bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlatılacaktır.

Programın kurulu olduğu dizine girerek, Deep freeze yazılımını çalıştırın.

Yazılım, C: \Program Files (x86) \Faronics_DFS dizinine yüklenmektedir. Açılan ekranda “Unistall” seçeneğine tıklayarak yazılımı kaldırabilirsiniz.

İşlem hakkında sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz. Kolay gelsin arkadaşlar.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*