Anasayfa / Yazılım / iOs 8 Hakkında Bilinmeyenler

iOs 8 Hakkında Bilinmeyenler

ios 8 bilinmeyenler

Reklamlar

Apple’ın WWDC 2014 etkilinğinde tanıtmış olduğu yeni ios 8 işletim sistemi hakkında birçok gelişmeler ve haberler yayılmakta. Kullanıcıların en çok mesak ettiği konular, ios 8 ile neler değişecek  ve hangi özellikler eklenecek.

Sizler için ios 8 hakkında en çok ilgi çeken ve  bilinmeyen özellikler’i tanıtalım.

Reklamlar

ios8 Bilinmeyen Özellikleri

Facetime , görüntülü görüşme özelliğinde ios 8 güncellemesiyle birlikte çağrı bekletme özelliği ekleniyor. Facetime kullanıcıları için çok gerekli bir özellik.

Bildirimler , Gün içerisinde akıllı telefonlarımızı sürekli kontrol etmemizi sağlayan bildirimler de iOS 8 ile birlikte geliştirilerek daha etkileşimli hale getirilmiş. Kilit ekranında alacağınız bildirimler de aynı şekilde etkileşimli hale getirilmiş. Kilit ekranındayken kontrol edeceğiniz bildirimleri sola kaydırmanız durumunda cevaplama ve ekrandan gitmesini sağlama gibi seçenekler çıkacak. Bu sayede ekran kilidinizi açmadan işlemlerinizi daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebileceksinizi. Ayrıca bu özelliği istekleriniz doğrultusunda açıp kapatabiliyorsunuz.

Klavye , iOS işletim sisteminin en belirgin özelliklerinden biri olan kendine özel klavyesi de hem geliştirilerek yenileyor, hem de kullanıcılara farklı klavye kullanım imkanı doğuyor. Android platformunda bir süredir bulunan klavye özelliği olan bir sonraki kelimeyi önerme, iOS 8 ile birlikte geliyor. Yazdıklarınızı zaman içerisinde öğrenerek, yazım alışkanlıklarınızı değerlendirip bir sonraki yazdığınız kelimeyi size önerecek olan yeni klavye, aynı zamanda daha efektif kullanabilmeniz için geliştirilmiş.

Kamera’ya birçok farklı fonksiyonlar eklenmiş durumda. Zamanlayıcı , fokus , pozlama , hızlandırılmış video kaydı başta gelmek üzere kullanıcıları memnun edecek birçok özellik eklenmiş durumda.

Parmak izi okuma uygulama içi , Apple’ın iPhone 5S akıllı telefon modeli ile kullanıcılarına sunmuş olduğu parmak izi tanıma mekanizması, cihazınızın başka kişiler tarafından açılamamasını sağlayarak gerekli güvenliği alıyordu. iOS 8 ile birlikte bu güvenlik sistemini uygulamalar için de kullanabileceksiniz.

Daha gelişmiş bir mesajlaşma , Apple iOS 8 ile birlikte standart mesajlaşma uygulamasını geliştiriyor. Gelişmiş hali ile kullanıcılara daha fazla özellik sunacak olan uygulama üzerinde artık arkadaşlarınıza sesli ve görüntülü mesaj gönderme özelliği bulunacak. Sesli mesaj gönderme özelliğini kullanmak için telefonunuzu kulağınıza götürerek konuşmaya başlamanız yeterli. Pratik ve hızlı bir şekilde sesli mesajlar gönderebileceksiniz. Ayrıca sesli ve görüntülü mesajlarınızın belirli bir süre sonunda silinmesini ayarlayarak cihazınızın hafıza yönetimini de yapabilirsiniz.

Safari’yle alakalı birçok güvenlik eklemeleri ve geliştirmeler sunuluyor. Kullanıcıların bilgilerini ve internet kullanımının takibini engelleyen DuckDuckgo servisi safariye eklendi. Bu sayede kişisel birçok bilginizin reklam gösterimi ve sunumunda engellemiş oluyorsunuz.  Ozengen.com

Pil ayarları hakkında ios 8 ile birlikte önemli bir değişiklik geliyor. Android telefonlarda olduğu gibi iphone telefonunuzun pil kullanımını anlık olarak görebilir ve pil tasarrufu yapabilecek işlemler yapmanıza izin veriliyor.

Sesli not ve mesaj yazdırma Türkçe dil desteği ile geliyor. Mesajlarımızı , notlarımızı sesli bir şekilde yazdırabileceksiniz. Bu özellik Türkçe siri için önemli bir adım olarak görünüyor.

Çinli kullanıcılar için Ay takvimi, görme engelliler için özel klavye, tahmini varış süresi hesaplayabilme gibi birçok yenilik de iOS 8 ile birlikte cihazlarımıza geliyor.

 

ios 8 beta 1 sürümün Eylül ayında kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*