Anasayfa / Yazılım / Chrome Arama Motoru Nasıl Değiştirilir

Chrome Arama Motoru Nasıl Değiştirilir

Google Chrome tarayıcılarda varsayılan arama motoru ayarlarınızı, aşağıdaki ayarları yaparak düzenleyebilirsiniz. Chrome’da arama yaparken varsayılan arama motorunuz ne olarak seçili ise adres çubuğuna yazdığınız metinler bu arama motoru ile aranır. Arama motorlarından Google, Yahoo, Bing veya Yandex aramasını seçenebilirsiniz. Tarayıcıyı ilk yüklediğinizde varsayılan olaran Google seçili gelmektedir. Bilgisayarınıza yüklediğiniz 3. parti yazılımlar bu ayarı değiştirerek farklı ayarlar uygulayabilir. Bu gibi durumlarda da ayarlarınızı aşağıdaki adımları uygulayarak değiştirebilirsiniz.

Reklamlar

Google Chrome adres çubuğuna chrome://settings/searchEngines yazarak ilgili ayarlara girebilirsiniz.

Ya da Ayarlar simgesine tıklayarak Ayarlar seçeneğine giriş yapın.

Reklamlar

Ayarlar seçeneğinde Ara sekmesi altında bulunan alandan dilediğiniz arama motorunu seçebilirsiniz veya gelişmiş ayarları görüntülemek için Arama motorlarını yönet seçeneğine tıklayın.

Seçmek istediğiniz arama motorunun üstüne gelerek Varsayılan yap seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Aktif olarak kullandığınız ve varsayılan olan arama motorunun üstünde (varsayılan) ibaresini görebilirsiniz. Dilerseniz arama motorlarının hemen yanında bulunan X simgesine tıklayarak tarayıcınızdan kaldırabilirsiniz.

Varsayılan arama motorunu değiştiremiyorsanız ve kaynağını bilmediğiniz reklamlar, siteler ile karşılaşıyorsanız muhtemelen tarayıcınıza virüs bulaşmıştır. Bu tarz virüslerden nasıl kurtulacağınızı daha önceki yazılarımızda sıkça anlatmıştık. Bu tarz virüsleri AdwCleaner yazılımı ile rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Yazılımı indirmek ve kullanımı hakkında bilgi edinmek için sitemizde arama yaparak ilgili resimli anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*