Anasayfa / Multimedya / Resimler Nasıl Küçültülür

Resimler Nasıl Küçültülür

Resim, genişlik – uzunluk veya boyutlarını küçültme işlemini nasıl yapacağınızı resimli anlatım ile anlatmaya çalışacağız. Günümüzde kullanılan telefonlar ve kameralar oldukça yüksek çözünürlükte fotoğraflar çektiği için, resimlerinizin dosya boyutu ve resim boyutu oldukça yüksek olmaktadır. Resim boyutları arttıkça bu resimlerin kapladığı disk alanı da bu oranda artmaktadır.

Reklamlar

Az sayıda fotoğraf üzerinde bu işlemi yapmak oldukça basittir. Her bilgisayarda bulunan paint yazılımı ile bunu yapabilirsiniz fakat birden fazla resimlerde işlemi yapmak oldukça uzun sürmektedir. Aşağıda paylaşacağımız yöntem ile istediğiniz kadar resmi tek tıklama ile küçültebilirsiniz. İşlem için Photospace yazılımını kullanacağız. Photospace ile resimlerinizi toplu olarak küçültebilir veya gelişmiş birçok aracı kullanarak resimleriniz üzerinde istediğiniz düzenlemeleri yapabilirsiniz. Öncelikle programı bilgisayarımıza indirerek kurulumunu yapıyoruz.

PhotoSpace yazılımını indirmek için http://www.photoscape.org/ps/main/download.php

Reklamlar

Programı çalıştırın ve açılan ekranda Toplu düzenleyici seçeneğine tıklayın.

Düzenlemek istediğiniz resimlerin dosya yolunu gösterebilir ve sürükle bırak ile üstte bulunan alana bırakın.

Görseldeki gibi düzenleyeceğiniz resimler, resim1, resim2, resim3 şeklinde sıralanmalıdır. Sağ tarafta bulunan araçlardan Genişliği ayarla ve Yüksekliği ayarla seçeneklerinden resim boyutlarını belirleyin.

İşlemleri tamamladıktan sonra Tümünü dönüştür seçeneğine tıklayın.

Seçtiğiniz resimlerin hepsi Output dosya adı ile kaydedilecektir. Bu dosyayı açarak belirlediğiniz boyutta olan tüm resimlerinizi görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca resimlerinizin orjinalleri Orginals klasörü ile yedeklenmektedir. Eğer bilgisayarınızda yer kaplamasını istemiyorsanız bu dosyayı silebilirsiniz.

Ayrıca yazılım ile resimlerinize çerçeveler ekleyebilir, Filtre seçeneğini kullanarak tüm resimlerinize toplu olarak filtreler ekleyebilirsiniz. Programın bunun yanında birçok özelliği bulunmaktadır. Örneğin; elinizde 500 adet resminiz var ve bu resimlere logo veya yazı eklemeniz gerekiyor. Aynı seçenekleri takip ederek Nesne seçeneğini kullanarak belirlediğiniz tüm resimlere istediğiniz eklemeleri yapabilirsiniz. Toplu fotoğraf düzenlemelerinde kullanacağınız en başarılı programlardan biridir. Kurulum veya kullanım hakkında sorularınızı yorum ile bizlere iletebilirsiniz. Photospace yazılımının kullanımı tamamen ücretsizdir. Türkçe dil desteği de kullanımınızı oldukça kolaylaştırmaktadır.

Güncelleme 2019

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*