Anasayfa / Yazılım / Sistem Geri Yükleme Nasıl Kapatılır

Sistem Geri Yükleme Nasıl Kapatılır

Windows işletim sistemlerinde “sistem geri yükleme” özelliğini kapatmak için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz. Sistem geri yükleme özelliği , işletim sisteminizde oluşan sorunlarda sistemi geri yükleyerek sorunları çözmemizi sağlayan bir özelliktir. Eğer sisteminizin yedeğini farklı programlar ile alıyorsanız ve özelliğe ihtiyacınız yoksa işletim sisteminizde alan açmak için özelliği tamamen kapatabilirsiniz.

Reklamlar

Sistem geri yükleme nasıl kapatılır ?

Başlat / Çalıştır’a girerek veya windowsWindows + R kısayol tuşunu kullanarak ilgili alana gpedit.msc yazarak enter’a basın.

gpedit

Reklamlar

Yerel Bilgisayar İlkesi / Bilgisayar yapılandırması / Yönetim Şablonları / Sistem / Sistem geri yükleme

Adımlarını takip ederek “Sistem Geri Yükleme’yi kapat” seçeneğine tıklayın.

sistem geri yukleme

Açılan menüden “Etkin” seçeneğini işaretleyerek özelliği tamamen kapatabilirsiniz.

sistem geri yukleme kapat

Ayarlar ne işe yarar ?

Sistem Geri Yüklemeyi devre dışı bırakmanızı sağlar.

Sistem Geri Yükleme bir sorun olması durumunda kullanıcıların kişisel bilgilerini kaybetmeden bilgisayarlarını önceki bir duruma geri yüklemesini sağlar. Sistem Geri Yükleme, varsayılan olarak yükleme birimi için açıktır.

Bu ayarı etkinleştirirseniz, Sistem Geri Yükleme kapatılır ve Sistem Geri Yükleme sihirbazına erişilemez. Ayrıca Sistem Koruması üzerinden Sistem Geri Yükleme yapılandırması ya da bir geri yükleme noktası oluşturma seçeneği de devre dışı kalır.

Bu ayarı yapılandırmazsanız kullanıcılar Sistem Geri Yükleme işlemini gerçekleştirebilir ve Sistem Koruması üzerinden Sistem Geri Yükleme yapılandırmasını yapabilir. Bu ayarın devre dışı bırakılması da bu ayarın yapılandırmaması ile aynı davranışa yol açar.

Ayrıca bkz. “Yapılandırmayı kapat” ayarı. “Sistem Geri Yüklemeyi kapat” ayarı devre dışı kalır ya da yapılandırılmazsa, Sistem Geri Yükleme yapılandırması seçeneğinin kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek için “Yapılandırmayı Kapat” ayarı kullanılır.

Sistem geri yükleme ayarlarını tekrar açmak istiyorsanız aynı menüden giriş yaparak özelliği “Yapılandırılmadı” olarak değiştirmeniz gerekiyor. Ayarı yapılandırdıktan sonra sistem geri yükleme noktası oluşturmanız gerekmektedir.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. Cebrail Aşıkmış

    nasıl

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*