Anasayfa / Yazılım / Windows 10 başlangıçta açılan programları kapatma

Windows 10 başlangıçta açılan programları kapatma

Bilgisayarın daha hızlı açılmasını ve hazır hale gelmesini sağlamak için yapılabilecek en basit ve etkili yöntem, açılışta çalışan gereksiz programları kapatmaktır. Windows 10 sistemlerde, açılışta otomatik olarak çalışan; Skype, One Drive, Sürücü yazılımları vb programları kapatmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Reklamlar

Açılışta otomatik çalışan programlar, bilgisayar performansına direk etki etmektedir. Burada çalışan gereksiz programları kapatmak bilgisayar performansınızı ciddi oranda arttıracaktır.

Açılışta çalışan programları kapatmak, önceki sistemlerde “msconfig” sistem yapılandırma komutu ile yapılıyordu fakat Windows 10 sistemlerde görev yöneticisini kullanarak bu işlemi kolayca uygulayabilirsiniz. Hangi uygulamaların Windows 10’da başlangıçta otomatik olarak çalıştırılacağını belirleyebilirsiniz.

Reklamlar

Başlangıçta açılan programları kapatma windows 10

Başlat arama alanına “Görev yöneticisi” yazarak veya CTRL + ALT + DELETE kısayol tuşlarına aynı anda basarak görev yöneticisine giriş yapıyoruz.

“Başlangıç” sekmesine tıklayın.

Başlangıçta çalışmasını istemediğiniz programa sağ tıklayıp “Devre dışı bırak” seçeneğine tıklayın.

Tekrar başlangıçta çalışmasını istiyorsanız sağ tıklayıp “Etkinleştir” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Başlangıçta çalışan ve çalışmayan programları durum menüsünden görebilirsiniz.

Durum seçeneğine tıklayarak etkin ve devre dışı olan programları listeleyebilirsiniz.

Başlangıç ayarlarını düzenledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak test edebilirsiniz. Windows 10 işletim sistemlerinde, başlangıç ayarlarını yapılandırmak bu kadar kolaydır.

Sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

2 yorum

  1. Önecelikle merhabalar benim bir sorum olacaktı.Bilgisayarı açtığım zaman power point otomatik olarak açılıyor.Dediğiniz üzere görev yöneticisinden başlangıçta çalışan uygulamalara baktım fakat power point’i
    göremedim.Acaba ne yapmam gerekir? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*