Anasayfa / Bilişim / Airties RT 205 kurulum ve konfigürasyonu

Airties RT 205 kurulum ve konfigürasyonu

Bugünkü resimli anlatımımızda, AirTies RT-205 Kablosuz ADSL modem kurulumunu anlatacağız.

Reklamlar

Kurulum için gerekli aparatlar kutu içeriğindedir. Cihazın kutusundan, aşağıdaki ürünlerin çıktığını kontrol edin.

1. AirTies RT-205 125Mbps Kablosuz ADSL2+ 1 Portlu Modem
2. Güç (elektrik) adaptörü
3. Ethernet kablosu (düz tip network kablosu)
4. Standart telefon/DSL hat kablosu (1 Adet Uzun, 1 Adet Kısa)
5. ADSL-telefon hattı ayırıcısı (splitter)

Reklamlar

Görseldeki bağlantı şemasını kullanarak, modeminizin hat, elektrik ve pc bağlantısını sağlayın. Şimdi geçelim kuruluma;

Tarayıcı adres çubuğuna 192.168.2.1 yazarak modem arayüzüne giriş yapın.

Fabrika çıkışında, modem şifresiz olarak gelmektedir. Şifre ekranında tamam seçeneğine tıklayarak şifresiz olarak arayüze giriş yapabilirsiniz.

ADSL > Bağlantı ayarları seçeneğine tıklayın.

PVC ayarları alanında VPI değeri olarak 8, VCI değeri olarak da 35 girilmiş haldedir (Türk Telekom değerleri, Türkiye için bu rakamlarda bir değişiklik yapmayını z ) . Kullanıcı Adı alanına ADSL servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz ADSL kullanıcı adınızı giriniz (Türk Telekom için sonuna @ttnet ekleyerek; örneğin: ozengen@ttnet). Şifre alanına ADSL servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz ADSL şifrenizi girip “Kaydet” düğmesine tıklayınız.

ADSL kurulum ayarları tamamlanmıştır. RT-205’in ön panelindeki ADSL ve PPP ışıkları sürekli yeşil yanıncaya kadar bekleyiniz. Bu ışıklar yeşil yanıyorsa Internet bağlantınız sağlanmış demektir.

RT 205 kablosuz ağ ayarları

Kablosuz ağ adınızı değiştirmek için Kablosuz > Kablosuz ayarları seçeneklerine giriş yaparak “Kablosuz ağ adı” seçeneğini dilediğiniz gibi düzenleyin.

Kablosuz ağınızı şifrelemek için; Güvenlik sekmesi altından WPA seçeneğini işaretleyerek, kablosuz ağ şifrenizi belirleyin. MAC adres filtreleme ise, RT-205 cihazı ile sadece önceden tanımlanan yetkili kablosuz terminallerin veri alış-verişi yapabilmesini sağlarken yetkili / tanımlı olmayan kablosuz terminallerin cihaza ulaşmasını engeller.

Mac filtrelemeyi kullanmak için; RT-205’in Web arayüzünden “Kablosuz” menüsüne ve altındaki “MAC Adresi Filtreleme”ye tıklayınız. Açılan pencerede “MAC filtrelemeyi etkinleştir” ve “İzin ver” kutularını işaretleyerek “Ekle” butonunun sağındaki alana kablosuz ağınıza erişmesine müsaade edeceğiniz cihazın kablosuz MAC adresini “00-14-38-15-60-DD” gibi yazarak “Ekle” butonuna basınız.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*