Anasayfa / Bilişim / Meb sertifika nasıl yüklenir

Meb sertifika nasıl yüklenir

Meb, okul ve kurumların internet sayfalarına güvenli erişim kurabilmek için Meb sertifika nasıl yüklenir ? Konusunu resimli olarak sade bir şekilde anlatacağız.

Reklamlar

Windows, Mac OS, iOs, Android işletim sistemlerinde internet erişiminde hata almamak için, giriş yaptığınız cihaza Meb sertifikasını yüklemeniz gerekmektedir. Aşağıdaki resimli anlatımı kullanarak sertifikayı kolaylıkla yükleyebilirsiniz. Eğer Windows XP yüklü bir işletim sistemine sahipseniz, Explorer versiyonunuzun 7 üzeri olması gerekmektedir.

MEB Sertifikayı indirmek için tıklayın.

Reklamlar

Meb sertifika nasıl yüklenir ?

Sertifikayı indirdikten sonra, indirmiş olduğunuz .cer uzantılı dosyaya çift tıklayarak çalıştırın.

Açılan ekranda “Sertifika Yükle” seçeneğine tıklayın.

Meb sertifika nasıl yüklenir

Bir sonraki ekranda “Tüm sertifikaları aşağıdaki depolama alanına yerleştir” seçeneğini işaretleyin.

Gözat seçeneğine tıklayarak “Güvenlilen kök sertifika yetkilileri” seçeneğini işaretleyin.

İleri’ye tıklayarak diğer aşamalarda çıkan tüm uyarılara evet diyerek devam ediyoruz. İşlemin sonunda alma başarılı uyarısını göreceksiniz. Yükleme işlemi başarı ile tamamlanmıştır. İşlem tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

guvenlik kok sertifika

Sertifikanın yüklendiğinden emin olmak ve kontrol etmek için Windows Sertifikalar seçeneğine giriş yapabilirsiniz.

Windows Çalıştır veya arama ekranına certmgr.msc yazılarak Tamam butonuna tıklanır.

Sertifikalar listesinde, Güvenilen kök sertifika yetkilileri seçeneğinin altında bulunan sertifikalar seçeneğine tıklıyoruz. Bu ekranda yüklemiş olduğunuz tüm sertifikaları görebilirsiniz.

Meb sertifikası kontrolü için fatihca isimli sertifikayı listede görüyor olmanız gerekmektedir. Eğer göremiyorsanız yukardaki işlemi tekrarlayarak yeniden yükleme yapmayı deneyebilirsiniz.

fatihca sertifika

İşlemden sonra MEB sayfalarında herhangi bir hata almayacaksınız ve güvenli olarak web erişimi kurabilirsiniz. Diğer işletim sistemlerinde de aynı dosyayı kullanarak yükleme yapabilirsiniz. Yükleme sırasında aldığınız hatalar için yorum atabilirsiniz.

ios ve Android işletim sistemlerinde yükleme işlemi oldukça kolaydır fakat yükleme konusunda sorun yaşıyorsanız talep etmeniz üzerine tekrar resimli anlatım oluşturabiliriz. Bu işlemleri yapabilmek için cihaz üzerinde Admin yetkisine sahip olmanız gerekmektedir.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*