Anasayfa / Bilişim / Upload hızı nedir upload ne işe yarar

Upload hızı nedir upload ne işe yarar

Reklamlar

internet upload hızı, servis sağlayıcınız tarafından size sağlanan karşıya yükleme hızınızdır. Upload hızı , download hızına göre daha düşüktür. Bu değerler kullanım alanlarına göre değişiklik gösterebilir.

Upload (yükleme) hızı, başka sunuculara sizin tarafınızdan veri gönderirken ne kadar hızlı olduğunu gösterir. E-posta ve büyük dosyaları yüklerken bu hızın farkını anlayabilirsiniz. Özellikle çevrimçi konuşma sırasında karşı tarafa da video görüntünüzü göndermeniz gerektiğinden , görüntünüzün net veya donarak gönderimi upload hızınıza bağlıdır.

Reklamlar

Upload (Yükleme) hızı, megabit / saniye cinsinden ölçülür (Mbps).

Bir siteye giriş yaparken , sitede bulunan metin, resim, video gibi içerikleri karşıdan yüklersiniz. Bu bilgilerin ekrana hızlı dökülmesini sağlayan hızınız download hızıdır fakat siteye giriş yaparken aynı zamanda karşıdaki sunucuya da bazı veriler göndermeniz gerekmektedir. Upload hızı işte bu gibi durumlarda devreye giriyor. Servis sağlayıcıları ev kullanıcıları için düşük hızda upload sunmaktadır. Yüksek hızda upload bağlantıları oldukça yüksek maliyetlidir.

 

 

upload ne ise yarar

Peki upload hızını arttırabilir misiniz ? Evet arttırabilirsiniz fakat yazımızın başında belirttiğimiz gibi yüksek hızda upload genellikle datacenter, hosting firmaları tarafından kullanılmaktadır ve fiyatları oldukça yüksektir. Ülkemizde hizmet veren Ttnet, Superonline, Turknet gibi firmalar genellikle download hızınıza göre aşağıdaki gibi hızlar sunmaktaır.

  • 1 Mbps = 128 KB (kilobyte)
  • 2 Mbps = 256 KB (kilobyte)
  • 4 Mbps = 512 KB (kilobyte)
  • 8 Mbps = 1 MB (megabyte)
  • 16 Mbps = 2 MB (megabyte)
  • 32 Mbps = 4 MB (megabyte)
  • 50 Mbps = 6.25 MB (megabyte)
  • 100 Mbps = 12.5 MB (megabyte)

Yüksek hızda upload için Metro internet ve simetrik bağlantılar kullanabilirsiniz. “Simetrik” terimi, indirme ve yükleme hızlarının aynı olduğu anlamına gelir. Her iki hız simetrik olduklarında optimum test edilir, ancak yine de nadir bulunan bir yapılandırmadır. Fiyatları diğer bağlantılara oranla oldukça yüksektir.

Mevcut bağlantınızın upload hızını verimli kullanabilmek için piyasada bulunan standart modemlerin dışında kaliteli bir router’a sahip olmanız gerekmektedir.

Speed Test servisini kullanarak upload hızınızı ölçebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*