Anasayfa / Bilişim / Adil Kullanım Kotası Adaleti Nedir

Adil Kullanım Kotası Adaleti Nedir

 

Reklamlar

Bütün internet kullanıcılarının mutlaka duyduğu bir konudan bahsedeceğiz, “Adil kullanım kotası” Kısaltma: AKK. İnternet denen teknolojiden haberimiz olmasa, aylık yüksek miktarda faturalar ödüyor olmasak , aslında kulağa hoş gelen bir terim gibi duruyor. Bugün sizlere adil kullanım kotası hakkında, anlaşılır ve açıklayıcı bilgiler vermeye çalışacağız.

Adil kullanım kotası, servis sağlayacılar’ın kaynakları, tüm kullanıcılara aynı hızda(kalitede) vermek için bulmuş oldukları bir yöntemdir. Aslında mantık olarak çok doğru , fakat interneti bedava alıyor olsaydık… Buradaki amaç şu;

Reklamlar

Ahmet aylık 50 TL ödüyor: Sabah akşam film indiriyor, müzik dinliyor. Kısacası interneti çok aktif bir şekilde kullanıyor.

Mehmet aylık 50 TL ödüyor: Akşamları 1-2 saat internet kullanıyor. Çok aktif bir kullanıcı değil.

Servis sağlayıcılar buradaki suçluyu bulmuş ve Mehmet’e daha hızlı internet sunabilmek için Ahmet’in internetinin yavaşlatılmasına karar verilmiş. Burada internet kullanıcıları olarak kafamıza birçok sorular takılıyor. Tarife seçenekleri herkesi kapsayan bir ortalamaya sahip değil , yada servisin altyapısı bu hizmeti vermek için yeterli değil. Kullanıcılara kaliteli hizmet vermenin, altyapıyı daha da güçlendirme, kullanılan teknolojiyi arttırma gibi birçok yöntemi var fakat nedense üretilen çözüm AKK.

 

Olaya biraz daha teknik açıdan bakmak gerekirse , kullanıcılar arasında adaleti sağlamak amacıyla yapılan bu uygulama, internet kullanımının suistimal edilmesini engellemeye yöneliktir. Kullanıcıların veri tüketimini takip ederek, az trafik kullanan ve çok fazla trafik kullanan kullanıcıların arasındaki uyumu sağlamaya çalışır. Bu tarz uygulamaların iptal edilmesi için , internet kaynağımız olan sunucuların ülkemizde barınması gerekiyor. Ayrıca kullanıcılar arasındaki adaletin; adil kullanım kotası ile değil, tarifelerle ayrılması gerekiyor. Bu tarz tarifelerin fiyatlarının çok faiş fiyata satılacağını da tahmin ediyoruz tabiki.

 

Adil kullanım kotaları, birçok servis sağlayıcıya göre aşağıdaki gibi planlanmıştır:

  1. 10 Mbps hız için aylık Hız Alanı 50 GB,
  2. 20 Mbps hız için aylık Hız Alanı 100 GB,
  3. 50 Mbps hız için aylık Hız Alanı 250 GB,
  4. 100 Mbps hız için aylık Hız Alanı 500 GB.

Kota sorgulama yapmak için servis sağlayıcınızın sunmuş olduğu kota sorgulama sayfasını kullanabilirsiniz.

Adil kullanım kotası uygulaması iptal edilir mi ? çok zor. Ülkemizin yakın tarihinde böyle bir ihtimal olmayacağını kesin olarak söyleyebiliriz. Konu hakkında sizlerde fikirlerinizi yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*