Anasayfa / Multimedya / Youtuber ne demek Youtuber’lar ne kadar kazanır

Youtuber ne demek Youtuber’lar ne kadar kazanır

Youtuber ne demek

Merhaba Ozengen.com takipçileri. Bugün Youtuber’lar hakkında merak edilen; Youtuber ne demek, ne kadar para kazanır, youtuber olmak gibi tüm sorulara cevap vereceğiz. Youtuber olmak günümüzün mesleği mi ?

Reklamlar

Youtuber; video içerikleri üreten ve bu videoları, video paylaşım sitesi Youtube’da paylaşan kullanıcılara verilen bir isimdir. Youtube için içerik hazırlayan tüm kullanıcılara Youtuber diyebiliriz.

Dışarıdan bakıldığı zaman kolay yoldan para kazanma yolu olarak görülüyor fakat teknik olarak işin içine girdiğimiz zaman durum hiç de öyle değil. Youtube için içerik oluşturmak, yayınlamak ve kullanıcılara bu videoları beğendirmek ciddi bir yatırım ve emek işidir. Kullanıcılar için kaliteli ekipmanlar, profesyonel ortam, kaliteli görüntü ve ses sunmak gerekiyor.

Reklamlar

Dünya çapında en ünlü Youtuber’lar

Youtuber pewdiepie

Pewdiepie: 2010 yılında kurulan bu kanal, başlangıçta oyun tanıtımı ile ilgili videolar yayınlamaktayken, zamanla güncel ve eğlenceli videolara da yer almaya başladı. Kanalın 2017 itibari ile 69 milyon takipçisi var.

Smosh: Anthony Padilla  ve Ian Hecox tarafından yönetilen bir Youtube kanalıdır. 30 milyondan fazla takipçisi vardır.

VanossGaming: İlginç ve eğlenceli oyun içerikleri yayınlanan kanal, Evan Fong tarafından kurulmuştur 20 milyonun üstünde takipçi sayısı vardır.

Bu kanalların yanında; Taylorswiftvevo, Jennamarbles, Eminemvevo, Onedirectionvevo, Katyperryvevo Rihannavevo, Holasoygerman gibi kanallar dünya genelinde en çok takipçisi olan kanallardır.

En ünlü türk Youtuber’lar

Youtuber baris

Barış Özcan: Türkiye’nin en başarılı Youtuber’larından biri olan Barış Özcan, Sanat, Tasarım, Teknoloji hikayeleri anlatan ve oldukça kaliteli içerikler yayınlayan bir içerik hazırlayıcısıdır. Günümüz itibari ile 900 binin üstünde takipçiye sahiptir.

Emre Durmuş: Bu içeriği yazıp Emre durmuş’dan bahsetmemek olmazdı. Henüz abone sayısı çok yüksek olmasa da dünya’yı gezen bu arkadaşımızın Youtube içerikleri oldukça samimi ve kaliteli.

Enes batur: Genellikle oyun içerikleri ve eğlenceli videolar üzerine yayın yapan kanal 5 milyonun üstünde takipçi sayısı ile Türkiye’nin en çok takip edilen kanallarından birisi.

Bunun yanında; Cem yılmaz, Herşey dahil, YAPYAP, Meryem Can, Orkun ışıtmak, İdil Tatari, Muratabi GF gibi kanallar da ülkemizde en çok izlenme ve takipçi sayısına sahip kanallardır.

Herkes youtuber olabilir mi ?

Bu sorunun kısa ve net bir cevabı var. Evet ! Tabiki herkes Youtube için içerikler oluşturup yayınlayabilir fakat işin en önemli noktası şu; kimler izleyecek bu videoları ? Hedef kitlenizin gerçekten beğeneceği içerikler üretmek oldukça zordur. Bu konuda birçok rakibinizin olduğunu da düşündüğünüz zaman, bu işin ne kadar zor olduğunu farkedebilirsiniz.

Youtuber olmak için pahalı ekipmanlara sahip olmak tek başına yeterli değil tabiki. Asıl odaklanmanız gereken konu, yayınladığınız videolar. Kullanıcılar ile empati kurarak, yayınladığınız videonun gerçekten izlenip izlenmeyeceğini tahmin edebilirsiniz.  Örneğin bir oyun videosu yayınlamak istiyorsunuz. Youtube’a giriş yaptığınız aman bu konuda birçok içerik göreceksiniz mutlaka. Sizi diğer içeriklerden ve kanallardan farklı kılan şey nedir ? Bunun cevabını kendinize verebilmeniz gerek.

Konuya sadece bu açıdan baktığınız zaman bile bu işin ne kadar zor olduğunu anlayabilirsiniz.

Youtuber ekipman

Youtuber’lar ne kadar kazanır ?

Kullanıcıların en çok merak ettiği konu da bu sanırım. Youtuber’lar ne kadar kazanıyor ? Gerçekten de söylendiği gibi milyon dolarla kazanıyorlar mı ? Youtuber’ların para kazanmak için tek seçeneği var; Google Adsense reklamları. İşbirlikleri ve reklam amaçlı yapılan yayınları işin dışında tutarak, sadece bu konuyu ele alalım.

Youtuber ne kadar kazanir

Konuyu ülkemiz açısından değerlendirmemiz gerek. Dünya çapında ünlü olan kanallar çok ciddi paralar kazanıyorlar fakat ülkemizdeki Youtuber’ların çok büyük miktarda para kazandıklarını söylemek biraz zor.

Youtuber’ların para kazanması için tek yol, reklamlardır. Reklam yayıncıları Türkiye’den yapılan reklam tıklamalarına çok fazla ücret vermiyor maalesef. Bu sebeple Türk Youtuber’lar yabancı yayın yapan kanallara göre çok çok düşük paralar kazanıyor. Şöyle bir örnek verelim. Yabancı bir kanal bir videoda yapılan 10 reklam tıklamasından 10 Dolar alıyorken, Türk Youtube kanalında yapılan 10 reklam tıklaması 2 TL değerinde olabiliyor.

Daha net bir kazanç tablosunu örneklendirelim. 10 bin gösterimli bir videodan ne kadar kazanabilirsiniz ?

Kanalın Ortalama BGBM değeri 0.10 TL olduğunu varsayalım. TBM ( tıklama başına maliyet) 0.05 olsun ki Türkçe kanallarda değerler ortalama bu şekildedir. Reklam tıklama sayısı 620 olsun. To (tahmini ortalama) :1:10%

Bu videodan yapılan kazanç gösterim ücretleri ile birlikte ortalama 40 TL civarında olacaktır. 

Tabiki bu hesaplama yüzde yüz gerçeği yansıtmamaktadır fakat ortalama olarak ücretlendirmeler bu şekildedir.

Ücretlendirmeler hakkında detaylı bilgi için, Youtube kazançlarını detaylı olarak anlattığımız, Youtube kaç izlenmeye para veriyor yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Sonuç olarak Youtube kolay kazanç kapısı değildir. Umarım bu yazımızda aklınıza takılan sorular cevaplarını bulmuştur. Konu hakkında sorularınız için yorum alanını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*