Anasayfa / İnternet / Youtube ve Facebook Kapanabilir mi ?

Youtube ve Facebook Kapanabilir mi ?

facebook-youtube

Reklamlar

Başbakan Erdoğan bugün önemli açıklamalarda bulundu. internet dünyası adına dikkatimi çeken ayrıntı. Facebook ve Youtube kapatılmasıyla ilgiliydi. Öncelikle açıklama şu şekilde ;

Gerekirse Youtube ile Facebook’u kapatırız

Başbakan Erdoğan, yayınlanan ses kayıtlarıyla ilgili, “Bu milleti Youtube’a Facebook’a yediremeyiz. Kapatılmaları da dahil.” dedi.
İnternet yasasına malum çevreler itiraz ettiler. Yapabileceğimiz kadarını yaptık. O alanda da 30 Mart’tan sonra atacağımız yeni adımlar var. Bu konuda kararlılığımız var. Bu milleti Youtube’a Facebook’a yediremeyiz. Kapatılmaları da dahil.

Reklamlar

Başbakanın bu açıklamasından sonra bütün sosyal medya ve haber sitelerinden bundan bahsedilmeye başlandı. Peki asıl soru şu ; Gerçekten Youtube ve Facebook kapatılabilir mi ?

İnternet hakkında çıkarılan son anayasadan sonra bunun olmaması için hiçbir sebep görünmüyor. Hatta anayasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte , tahmin edilenler olmaya başladı. Daha önceki yazılarımızda bu anayasanın yürürlüğe girmesiyle beraber bu tarz girişimlerin olacağından bahsetmiştik. İnsanlardan büyün tepkiler görüleceği kesin fakat, zamanla Twitter gibi sayfaların kapanması bile gündeme gelebilir.

“Başbakanımızın ifade ettiği husus şu: dünyanın hiçbir ülkesinde görülmeyen alçakça saldırılar var. Dünyanın hangi ülkesine gitseniz, bu ülkenin başbakanına, bakanlarına, ailesine, küfürler hakaretler, ağza alınmayacak ifadeler olmaz. Maalesef bunların hepsi internet ortamında yer alıyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde bu tür uygulamaya müsaade edilmez. Bu konuda, bu tür şirketlerimizin çok daha dikkatli, çok daha hızlı hareket etmesi gerektiğini düşürüyorum. Düşünün sizin ailenizin, özel yaşantınızın hemen her şeyi konu oluyor. Bunun ötesinde ağza alınmayacak, hatta okumaktan bile utanacağınız ifadeler yer alıyor. Bizim şahsımızla alakalı bu tür şeyler söz konusu oluyor. Bunları yadırgıyoruz. Bunlar gerçekten bizlere yakışmayan şeyler, hele hele bu milletin ahlaki değerlerine yakışmıyor bu hususlar.”

Durum şimdilik böyle görünüyor. Umarım bunlar sadece sözde kalır ve hiçbirzaman gündeme gelmez. Youtube, Facebook ve twitter tarzı sitelerin erişiminin engellendiği 3. sınıf bir ülke olma yoluna girmeyiz.

 

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*