Anasayfa / Donanım / WPS Nedir WPS Tuşu Ne işe Yarar

WPS Nedir WPS Tuşu Ne işe Yarar

Wps nedir

Reklamlar

WPS Nedir ?

WPS, Wi-fi Protected Setup (Korumalı kablosuz kurulum) kısaltmasıdır. Kablosuz modem ile cihazlar arasında hızlı ve güvenli bir bağlantı kurmaya yarayan bir ağ standardıdır. Bu özelliği sadece WPA Personal veya WPA2 Personal güvenliğini kullanan kablosuz ağlar kullanabilir. Web ile şifrelenmiş cihazlarda bu özellik kullanılamaz.

WPS, Wi-Fi Alliance tarafından tarafından icat edilmiş bir teknolojidir. Asıl çıkış amacı, kablosuz ağına bağlanmak isteyen ev kullanıcılarının , ağa çok hızlı bir şekilde bağlanmasını sağlamaktı.

Reklamlar

WPS güvenliği aktif bir modem üzerinde, ağ adı ve kablosuz şifresini bilmeniz ağa bağlanmanız için yeterli değildir. Wps ile kablosuz ağa bağlanmanın birkaç farklı yolu vardır. Cihaz marka ve modele göre bu işlem değişiklik gösterebiliyor.

WPS tuşu ne işe yarar ?

Wps tuşu, yeni aygıtların cihaza bağlanmasını sağlamak için kullanılır. Bilgisayarınız, tabletiniz veya telefonunuz ile ağa bağlanmadan önce tuşa basılı tutup, bağlanmak istediğiniz ağ adını seçerek cihazın ağ şifresini girmeden, ağa bağlanabilirsiniz. Gelecekte, WPS düğmesini bir daha kullanmak zorunda kalmadan aynı ağa bağlanabilecekler. Üçüncü bir yöntem, sekiz haneli PIN kullanımını içerir. WPS özelliği etkin olan tüm yönlendiriciler otomatik olarak oluşturulan ve kullanıcılar tarafından değiştirilemeyen bir PIN koduna sahiptir. Bu PIN’i, yönlendiricinizdeki WPS yapılandırma sayfasından öğrenebilirsiniz. WPS düğmesi olmayan ancak WPS desteği olan bazı cihazlar bu PIN’i isteyecektir. Onu girerseniz, kendilerini doğrularlar ve kablosuz ağa bağlanırlar.

Dördüncü ve son yöntem sekiz basamaklı bir PIN kullanmayı da içerir. WPS düğmesi olmayan, ancak WPS desteği olan bazı cihazlar bir istemci PIN’i oluşturacaktır. Daha sonra bu PIN’i yönlendiricinizin kablosuz yapılandırma panellerine girebilir ve yönlendirici bu aygıtı ağa eklemek için kullanacaktır.

TP-link, Airties, Zyxell, Asus modemlerde wps kullanımı ve sorunları hakkında yorumlarınızı bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*