Anasayfa / Donanım / “Reboot and Select proper Boot device” Hatası Kesin Çözümü

“Reboot and Select proper Boot device” Hatası Kesin Çözümü

reboot hata

Reklamlar
www.ozengen.com

Merhaba arkadaşlar bilgisayarınızın ilk açılışında ekrana gelen “Reboot and Select proper Boot device” hatası ne anlama gelir ve nasıl çözebiliriz. Bu konuya değinmeye çalışacağız.

Amatör Kullanıcılar için Ekrandaki hatanın en kısa tanımı şudur; Bilgisayarınız açılışta sistem kurulu olan Hard diskinizi görmüyor. 

Reklamlar

Yapmamız gereken başlıca konuları madde madde sizlere anlatayım.

 1. Öncelikle bilgisayarınıza başka bir hard disk ( Usb Hdd veya Flash bellek olabilir ) veya Cd takılı olmadığından emin olun. Bilgisayarınız açılışta Usbden takılı olan bir diski gördüğü için sistemi başlatmıyor olabilir.
 2. olarak Hard diskinizin kablosunu kontrol edin Kablo gevşemesi çok sık karşılaştığımız bir sorundur.
 3. Bilgisayarınız açılırken bios ayarlarınıza girin ve hard diskinizin bios’ta boot edildiğinden emin olun. Biosa girme ve hard diskinizi görme konusunda sorun yaşıyorsanız mesaj yazabilirsiniz yardımcı olabiliriz.

Bütün bunları kontrol ettikten sonra sorun giderilmediyse

 • Hard diskiniz bozuk olabilir
 • Sistem önyükleme ‘de sorun olabilir işletim sistemini yeniden kurmanız gerekebilir

Sorunla alakalı temel sebep ve çözümler bunlardır. Hatayı yukardaki işlemleri sırasıyla yaptığınız taktirde kesinlikle çözebilirsiniz. Çok fazla bilgisayar bilgisine sahip olmanız gerekmiyor. Takıldığınız konularda mesaj atabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

34 yorum

 1. Serkan Tuğba Çataltaş

  Hard diskiniz sorunlu gibi görünüyor. Diskinizi değişirmeniz gerekiyor.

 2. Bilgisayarıma dün fotoğraf makinasından resim attım 437 adet sonra makinayı çıkardım attığım dosyaya girerken kastı pc. Dondu sürekli attığım fotolarda benim için çok önemliydi bugün bir teknik Derviş'e götürdüm resimleri kurtarmasını istedim yedeklemesini herhangi bir riske karşılık.yapabileceklerini ve sonrasında da format atacaklarını söylediler. 50 tl fiyat biçtiler verdikten sonra akşam saatinde gittiğimde ise hard disket problem varmış dediler resimleride 32 GBlık bir flash belleğe atıp bellek+içindeki fotolarda 100 lira kitlediler hard diski yapmamalarını söyledim çünkü foto atılana kadar pmde bir sorun yoktu bizde format atıyorduk atmayalım öyleyse diyerek pmı ve kitledikleri f.belleği verdiler eve geldim açtım pyı aynı siyah ekran ve yazı ne oldu bilgisayarıma 🙁

 3. format atınca düzeliyor kaptınca aynı sorunu veriyor yukarıdak yazanları uyguluyorum ondan olmuyor

 4. Bendede böyle oldu pc kapattım kabloların tozları vardı onları yemedim sağlam takılimi diye sonra pc yeniden başlattım sorun cozuldu

 5. Süleyman Yazıcı

  Yukarda yazılanların tümünü eksiksiz yaptıysanız ve hala aynı uyarıyı alıyorsanız; bilin ki harddiskiniz artık sistem kurulamayacak bir hdd olmuştur. Ya kısmen ya tamamen bozulmuştur..

 6. bilgisayar hiç açılmıyor hep bu yazi yazili kaliyo

 7. S Mod İbrahim Gökalp

  Kardesim bilgisayar. açılırken bu hatayı alıyorum birçok sitede dlt tusuna basarak. acmami. söylüyorlar basıyorum fakat bir işe yaramıyor aynı şekilde gelmeye devam ediyor bunu nasıl durdurabilirim bios yerine girebilsem belki düzeltebilirim fakat oraya giremiyorum lütfen yardım ediniz http://www.facebook.com/ibrahimgokalp1999

 8. bilgileriniz için sağolun serkan bey

 9. Nusret Çaylak

  Arkadaşlar Bu "Reboot and Select proper Boot device" sorununu tamamen artık çözümünü buldum Eğer Bu Sorunu Çözmek İstiorsanız Burayı Dinleyin İlk Olarak Bilgisayarı Tamamen Kapatım Tüm Kablolarını Sökün Sonra Kasanın Bi Kenarını Sökün Tabi Tornavidayla 😛 sonra Harddiske gitmesi Gereken 2 adet Kablo Olması Gerekio Bitanesinin Üstünde Sata Bitanede Kablo Rengi
  Kırmızı Olan Kablo Olması Gerekio Hardiske 2 tane takılı olması gerekirken 1 tane takılıdır başka boşta duran kablolar dan kırmızı olanı alın sata yazan kablonun yanına takın bu kadara haa ben bunları yaptım olmadı derseniz Bilgisayarıınıza Temiz Bi Format atın Windows 7 tercih etmeyin derim bundan sonra XP atsanız daha yararlı olur İnşallah Yararlı Olmuştur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*