Anasayfa / Yazılım / Windows Kurulum Tarihini Öğrenme Çözüm

Windows Kurulum Tarihini Öğrenme Çözüm

Windows 7,8 ve 10 işletim sistemlerinde , Windows kurulum tarihini öğrenmek için systeminfo komutunu kullanabilirsiniz. Komut sayesinde işletim sisteminizin ne zaman kurulduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Reklamlar

İşletim sistemleriniz sağlıklı çalışabilmesi için, 6 ayda bir sisteminizi yeniden kurmak oldukça faydalı olacaktır. Eğer bilgisayarınızı çok yoğun bir şekilde kullanıyorsanız, yüklediğiniz yazılımlar zamanla işletim sisteminin çekirdeğine zarar verebilir veya yavaşlatabilir. Bu yüzden düzenli olarak atılan format bilgisayarınız için oldukça faydalı olacaktır.

Bilgisayarınız yavaş çalışmaya başladıysa öncelikle sisteminizin kaç saattir açık olduğunu kontrol edin. Bilgisayarın çalışma saatini öğrenmek için “Bilgisayar’ım Kaç Saat’tir Açık” yazılımı inceleyebilirsiniz.

Reklamlar

Windows kurulum tarihi öğrenme

Arama alanına “cmd” yazarak veya başlat çalıştır’a “cmd” yazarak komut satırına giriş yapıyoruz.

Komut satırına “systeminfo” yazarak enter’a basın.

İlk yüklenme tarihi: alanında işletim sisteminizin kurulum tarihini görebilirsiniz.

Ayrıca sistem önyükleme zamanı’da bilgisayarınızı açtığınız tarih saat bilgisini de vermektetir. İnfo ekranında sisteminiz hakkında birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Alternatif olarak Bilgisayarım’a giriş yapıp C:\\Windows klasörüne sağ tıklayın. Klasörün oluşturulma tarihini kontrol ediniz. Bu tarih de işletim sisteminizin kurulum tarihini göstermektedir. Windows klasörüne giriş yaparak içinde bulunan dosyalarında oluşturulma tarihini kontrol edebilirsiniz. Bu yöntemler haricinde sistem kurulum tarihini öğrenme yolu yoktur. Bu yolları kullanarak sisteminizin kurulum bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*