Anasayfa / Yazılım / Windows 10’da ekranı ikiye bölme

Windows 10’da ekranı ikiye bölme

Windows 10 işletim sisteminde, ekranı bölmenize yarayan, oldukça kullanışlı bir özellik vardır. Snap asist özelliğini kullanarak ekranı ikiye, üçe veya dörde bölebilirsiniz. Bu sayede bir ekranda birden çok işlemi aynı anda takip edebilirsiniz. Çok fazla kullanıcı tarafından bilinmeyen fakat oldukça kullanışlı bir özelliktir. Windows + Sol yön tuşu, sağa almak için ise Windows + Sağ yön tuşu’na basarak anında ekran bölme işlemini yapabilirsiniz. Ekranı ikiye böldükten sonra Windows + Yukarı ya da Aşağı yön tuşu’na basarak ekranı 4’e bölebilirsiniz.

Reklamlar

Windows 10’da ekranı bölmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Örnek görsel olarak ekranı ikiye böleceğiz.

Herhangi bir ekranı açarak, bu ekrandayken Windows + Sol yön tuşuna basın.

Reklamlar

Ekranı ikiye bölmek için ikinci ekran seçimi sorulacaktır. Burada diğer bir Chrome sayfasını seçiyorum.

Ekran otomatik olarak 2’ye bölünüyor. Bu işlemden sonra ortadaki kaydırma çubuğunu kullanarak istediğiniz ekranı büyütebilir veya küçültebilirsiniz.

Herhangi bir ekranı seçerek tekrar Windows + Yukarı veya aşağı ok tuşuna basıp ekranı 3’e bölebilir, aynı işlemi diğer ekrana da yaparak ekranı 4’e bölebilirsiniz.

Bu özelliği, yeni masaüstü açma özelliği ile karıştırmamak gerek. Ekran bölme özelliği sadece tek ekranda açık ekranları bölmek için kullanılır.

Windows 10’da ekran bölme özelliğini beğendiğiniz mi ?

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*