Anasayfa / Yazılım / Google Chrome Silverlight Çözümü

Google Chrome Silverlight Çözümü

Google Chrome Sürüm 42.0.2311.135 m güncellemesi ile kullanıcılardan Silverlight çalışmadığına dair birçok sorular almaktayız. Diğer tarayıcılarda sorunsuz bir şekilde çalışan eklentinin Chrome’da çalışmamasının sebebi güncelleme. Güncellemeden sonra NPAPI eklentisi devre dışı olarak geldiğinden eklentiyi aktif hale getirmemiz gerekmektedir. Peki NPAPI nedir ?

Reklamlar

Netscape Plugin Application Programming Interface, Netscape tarafından yayınlanmış bir eklentidir. Birçok web platformu ses ve video olarak bu arayüzü kullanıyordu. Google Chrome’da bu konuda yapılan acıklamada, zamana yayarak bu destegin çekileceğini açıklamıştı. Son güncelleme’de bununla alakalı adımlar atıldığını görmüş olduk.

Silverlight sorunu çözümü

Google adres çubuğuna chrome://flags/#enable-npapi yazarak açıyoruz.

Reklamlar

Etkinleştir” menüsüne tıklayarak eklenti kullanımını etkinleştiriyoruz.

npapi etkinlestir

Etkinleştirme işlemini yaptıktan sonra ilgili siteye girerek kontrolleri yapabilirsiniz. Hala sorun yaşıyorsanız Microsoft sayfasına giriş yaparak yazılımı tekrar yükleyebilirsiniz.

Nasıl kurulur ?

1- Sisteminizin uyumlu olup olmadığını kontrol edin Silverlight uyumlu bi işletim sistemi ve tarayıcı kullandığınızdan ve varsa önceki sürüm Silverlight’ı sisteminizden kaldırdığınızdan emin olun.

2- Silverlight’ı indirin Internet Explorer kullanıcıları için: İndirdiğinizde, karşınıza gelen pencerede ‘’çalıştır’’a tıklayın ve kurulumu hemen gerçekleştirin. Firefox kullanıcıları için: Silverlight 3.0’ı indirin ve çalıştır butonuna basın, saniyeler içinde kurulacaktır.

3- Doğrulama yapın Silverlight sitesini kullanarak doğrulama yapın. Daha fazla destek için buraya tıklayınız.

Kurulumdan sonra eklentiyi çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Diğer tarayıcılarda çalışmasına rağmen chrome’da çalışmıyorsa yukardaki işlemi tekrar yapmanızı öneririz. Kolay gelsin.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. Silverlight yükledikten sonra crome:flag da gözükmükmüyor tek tek baktım yok kardeş ne yapmam lazım

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*