Anasayfa / Yazılım / Bilgisayarda yer açma yöntemleri

Bilgisayarda yer açma yöntemleri

Bilgisayar diskinizde boş alanınız kalmadı mı ? Diskinizde yer kalmadığı zaman kullanabileceğiniz birçok yöntem vardır. Bilgisayarınızda yer açmak için aşağıdaki adımları takip ederek, boş alan açabilirsiniz. Bilgisayarınızın etkin bir şekilde çalışması için bilgisayarınızın sabit diskinde disk alanını boşaltmanız gerekir. Disk alanını boşalttığınızda, esasen kullanılmayan dosyaları ve veri parçalarını temizlersiniz. Gereksinimleriniz için yeterli disk alanını boşaltamazsanız, sabit sürücünüzü daha fazla kapasiteye sahip bir diskle değiştirmeniz gerekebilir.

Reklamlar

Sistem diskinizin dolması, sistem çalışma performansınızı ciddi derecede düşürür. Bu duruma hızlıca müdahale etmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki işlemleri sırası ile deneyebilirsiniz.

Başlat > Arama alanına > disk temizleme yazarak, Windows disk temizleme aracını çalıştırın. Sürücüyü seçerek, disk temizleme ile ne kadar yer açabileceğinizi görebilirsiniz.

Reklamlar

Windows 10 işletim sisteminde yer açmak için,

Ayarlar > Depolama seçeneklerini takip ederek, “Otomatik alan boşaltma biçimini değiştir” seçeneğini kullanın. Bu seçenek ile gereksiz dosyaların belirli aralıklar ile otomatik olarak temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu özellik düzenli olarak boş alan kazanmanızı sağlayacaktır.

Geri dönüşüm kutunuzde bulunan dosyalar, sisteminizde alan kaplamaya devam eder. Geri dönüşüm kutusunu boşaltarak, sistemde alan kaplayan bu gereksiz alandan kurtulabilirsiniz.

Dilerseniz Geridönüşüm kutusu özelliklerine giriş yaparak, silinen dosyaların geri dönüşüm kutusuna atılmadan silinmesini sağlayabilirsiniz.

Başlat’a Program ekle kaldır yazarak, bilgisayarınızda yüklü tüm programları listeleyebilir, gereksiz veya kullanmadığınız programları kaldırarak boş alan kazanabilirsiniz. Windows 10’da bulunan uygulamalar ciddi bir alan kaplamaktadır. Programları boyutlarına göre sıralayarak, gereksiz programları kaldırın.

Bu yöntemler, Windows tarafından size sunulan araçları içermektedir. Dilerseniz, Ccleaner vb. programları kullanarak da bilgisayarınızda yer açabilirsiniz. Herhangi bir program kurmadan önce bu yöntemleri kullanarak ne kadar boş alan açabildiğinizi kontrol edebilirsiniz.

Windows işletim sistemlerinin sorunsuz çalışması için, sistemin bulunduğu sürücüde en az 2 GB boş alan olması önerilmektedir. İşlem hakkında sorularınızı, yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*