Anasayfa / Yazılım / Ağ bulma nasıl açılır ve kapatılır Windows 7-8-10

Ağ bulma nasıl açılır ve kapatılır Windows 7-8-10

Windows işletim sistemlerinde ağ bulma nasıl açılır veya kapatılır ? Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemlerinde ağ bulma ayarlarını açarak cihazınıza ağ üzerinden bağlanabilirsiniz veya ağ bulmayı tamamen kapatarak ağda cihazınızı gizleyebilirsiniz. Peki nedir bu ağ bulma ?

Reklamlar

Ağ bulma, bilgisayarınızın diğer aygıtları bulmasını ve diğer aygıtlar tarafından bilgisayarınızı bulup , bulmayacağını belirleyen bir ağ ayarıdır. Üç çeşit ağ bulma durumu vardır:

Açık: Bu durum, bilgisayarınızın diğer ağ bilgisayarlarını ve aygıtlarını görmesini ve diğer ağ bilgisayarlarını kullanan kişilerin de sizin bilgisayarınızı görmesini sağlar. Bu da dosyaları ve yazıcıları paylaşmayı kolaylaştırır.

Reklamlar

Kapalı: Bu durum, bilgisayarınızın diğer ağ bilgisayarlarını ve aygıtlarını görmesini ve diğer ağ bilgisayarlarını kullanan kişilerin de sizin bilgisayarınızı görmesini engeller.

Özel: Bu, ağ bulma ile ilişkili tüm ayarların değil, bazılarının etkinleştirildiği karma bir durumdur. Örneğin, ağ bulma açık olabilir, ancak ağ bulmayı etkileyen güvenlik duvarı ayarları siz veya sistem yöneticiniz tarafından değiştirilmiş olabilir.

Ağ bulma nasıl açılır ?

Ayarları düzenleyebilmek için bilgisayarınızda admin yetkisine sahip olmanız gerekmektedir.

Denetim Masası \Ağ ve Internet \ Ağ ve Paylaşım Merkezi \ Gelişmiş paylaşım ayarları seçeneklerini takip ederek ilgili ayarlara giriş yapın.

Gelismis paylasim ayarlari

Gelişmiş paylaşım ayarları ekranında ilk sırada bulunan Ağ bulma seçeneğinden;

Ağ bulmayı aç” seçeneğini tıklayarak cihazınızı açabilirsiniz

Ağ bulmayı kapat” seçeneğini işaretlerseniz cihazınız ağ üzerinde gizlenecektir ve diğer cihazlardan bilgisayarınıza bağlanamayacaktır. Eğer cihazınızı bilmediğiniz ağlarda kullanıyorsanız bu seçeneği kullanmanız önerilir.

Ag bulmayi ac

Ağ bulma özelliği sayesinde, kullandığınız ağlarda cihazınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz. Örneğin: Bilgisayarınızı ofiste kullanırken herhangi bir dosyanızı paylaşıma açtığınızı varsayalım. Dışarda farklı bir ağa bağlandığınız zaman , cihazınız ağda açıksa insanlar bilgisayarınıza bağlanarak bu dosyaları kopyalayabilir. Bu gibi durumlardan korunmak için bu özellik oldukça kullanışlıdır. İşlem hakkında sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Bir yorum

  1. alptekin saravan

    ağ bulma kolaylaştıracak açmanızı rica edeceğim her yere erişim sağlanmasını kolaylaştıracak fonksiyonlarımı bulmak kullanmak istiyorum TEŞEKKÜRLER

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*