Anasayfa / Yazılım / “Bilgisayar Ekranı Büyüdü – Küçüldü” Çözümü

“Bilgisayar Ekranı Büyüdü – Küçüldü” Çözümü

Windows işletim sistemlerinde “Ekranım küçüldü” sorunlarını nasıl çözeceğinizi anlatalım. Windows xp , windows 7 ve windows 8 işletim sistemlerinde aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Reklamlar

Ekran boyutlarının değişmesi için birkaç neden vardır. Bu nedenleri ve çözümlerini tek tek deneyerek sorununuzu giderebilirsiniz. Genellikle acemi kullanıcıların kullanımından sonra ortaya çıkan bu sorunların nedeni ve çözümü oldukça basittir. Sorunlar ekran çözünürlükleri , simge boyutları , monitör ayarları ve windows yazı boyutlarını değiştirmekten kaynaklanabilir.

ilk olarak ekran çözünürlüğünüzü kontrol ediniz.

Reklamlar

Masaüstüne sağ tıklayıp ekran çözünürlükleri’ne giriş yaparak çözünürlük ayarlarını kontrol ediniz. Farklı çözünürlükleri deneyerek Uygula butonuna basarak boyutları kontrol edebilirsiniz.

ekran çözünürlüğü

2. olarak simgelerin boyutu değiştirilmiş olabilir. Masaüstüne sağ tıklayıp “Görünüm” menüsünden Simgelerin boyutunu değiştirerek tekrar deneyin.

ekran simgeler

Denetim masası/ Görünüm ve kişiselleştirme/ Görüntü menüsüne girerek metin boyutlarını kontrol edebilirsiniz. Karşınıza çıkan seçenekleri deneyerek sorunu giderebilirsiniz.

görüntü ayar

Son olarak monitör ayarlarınızla alakalı sorunları gidermek için LCD monitörlerin ön tarafında bulunan “Auto” butonuna basarak monitörünüzün otomatik ölçeklendirme yapmasını sağlayabilirsiniz.

monitör ölçeklendirme

Bu yöntemlerden biri mutlaka sorununuzu çözecektir. Ekran boyutları sadece kullandığınız yazılımlarda değişiklik gösteriyorsa Örneğin: Chrome’da yazılar büyük çıkıyorsa CTRL + Mouse scrool tuşunu kullanarak ölçeklendirme yapabilirsiniz. Bunun haricindeki sorunlarınız için yorum atarsanız yardımcı olabiliriz.

Reklamlar

10 yorum

 1. İşe yaradı teşekkürler.

 2. ben hepsini denedim fakat eski ayarına dönmüyor bilgasayar: windows 7
  instagram : daemon.wx buradan çözümü bilen yazarsa sevinirim

 3. Ben GTA San Andreas oynarken oldu birden bire sola döndü ekranı normal yöne döndürdüm ancak çözünürlük büyüdü
  Hocam sayendebirazda olsa kurtardım inş bişi olmaz 😀

 4. hiçbiri işe yaramadı

 5. Hocam çözünürlüğü değiştiremiyorum 640 x 480de kaldı imdaat!

 6. Facebook 'u guncelledim duzeldi fakat yine ekran daraldi

 7. Tablette facebook sayfasi kuculdu nasil duzeltebilirim ?

 8. Arkadaşlar android tablette facebook ekranında daralma var bi yardim eli uzati verin 🙂

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*