Anasayfa / Mobil / Whatsapp çöktü mü neden çöktü

Whatsapp çöktü mü neden çöktü

Whatsapp‘a giriş yaparken sorun yaşayan kullanıcılar Whatsapp çöktü mü ? Whatsapp neden çöktü ? gibi soruları sıkça soruyor. Bu yazımızı okuyorsanız Whatsapp’ta bir problem yaşıyorsunuz ! Ülkemizde Whatsapp engellendi mi ? diye düşünmeyin. Muhtemelen genel bir sorun yaşıyoruz.

Reklamlar

Whatsapp son zamanlarda sıkça çökme (down) sorunları yaşıyor. Son zamanlarda bu tarz problemler giderek artmaya başladı. Down detector’e göre Whatsapp, 2017 yılında ve 2018’in başlarında çok ciddi bağlantı problemleri yaşadı. Whatsapp sunucuları down durumda olduğu zaman kullanıcılar Twitter’da #WhatsAppDown hashtag’ine yoğun bir şekilde mesaj atmaya başlıyor.  En son; Whatsapp 1 Aralıkta tüm dünya genelinde ulaşılamaz duruma geldi. 2017 yılında ara ara yaşanan kesintilerden Ülkemiz , İngiltere, Avrupa, ABD ve Güney Amerika etkilendi.

Dünya genelinde yaşanan son Whatsapp kesintileri

  • [Yeni] 14 Nisan 2019: Türkiye geneli Whatsapp, instagram, Facebook arızası !
  • 7 Ocak 2018: Dünya geneli Whatsapp arızası
  • 31 Aralık 2017
  • 3 Kasım 2017

Peki Whatsapp çöktü mü nasıl anlarız veya bu kesintileri nasıl bildirebiliriz ?

Reklamlar

Whatsapp’ta genel bir sorun mu var yoksa sizin internet bağlantınız veya cihazınızdan kaynaklı bir sorun mu yaşıyorsunuz bunu anlamanın yolu oldukça kolaydır.

Whatsapp ve diğer tüm servislerin çalışıp çalışmadığını kontrol edebileceğiniz en iyi platform Downdetector’dür. Downdetector çesitli kaynaklardan durum raporlarını ve şikayetleri toplar. Yazılımımız bu verileri anlık olarak analiz ederek, arızaları ve hizmet kesintilerini ortaya çıkar çıkmaz otomatik olarak tespit eder. Sadece kullanıcı şikayetleri değil, Twitter gibi sosyal medya platformlarından yapılan şikayetlerde analiz edilerek, servislerin çalışırlığı kontrol edilmektedir.

Whatsapp servis durumunu görüntülemek için Downdetector sayfasına giriş yapıyoruz.

Sayfada servis analizleri ve yaşanan sorunları görüntüleyebilirsiniz. Açılan ekranda son 24 saat içinde yapılan şikayetleri görüntüleyebilirsiniz. Tabi bu şikayetlerin tamamı doğru olmayabilir. Belirli bir sayının altında bildirilen problemleri dikkate almayınız. Genel bir sorun durumunda bu sayı oldukça yüksek olmaktadır.

Yaşanan problemin haritada gösterimi için “Live outage map” seçeneğine tıklıyoruz.

whatsapp çöktü mü

Harita sıcaklık durumuna göre sorunun hangi ülkede yaşandığını görebilirsiniz.

Türkiye’de bağlantı sorunu yaşandığı zaman, haritada ülkemizin tamamen kırmızı olduğunu görebilirsiniz. Tüm dünya genelinde bağlantı sorunu varsa, tüm neredeyse dünya haritası kırmızı ile kaplanacaktır.

Whatsapp neden çöktü

Whatsapp‘ta yaşanan kesintilerde, Whatsapp yetkilileri tarafından neredeyse hiçbir teknik açıklama yapılmıyor. Bu yüzden kesintilerin nedenini öğrenemiyoruz. Yapılan açıklamalar, kesinti sırasında “Kısa bir kesinti yaşıyoruz tekrar sistemi aktif etmek için yoğun çaba sarfediyoruz” ve sorun giderildikten sonra “Yaşanan sorun çözülmüştür özür dileriz” tarzında açıklamalar yapılıyor.

Whatsapp bağlantısında sorun yaşadığınız zaman yukarıda anlattığımız işlemler sayesinde bu sorunun nedenini anlayabilirsiniz. En azından sizinle alakalı bir sorun mu var ? ülkemizde yaşanan bir sorun mu ? yoksa tüm dünya genelinde yaşanan bir problem mi var bunu tespit edebilirsiniz. Cihazınızdan veya internet bağlantınızdan kaynaklı olarak sorun yaıyorsanız Whatsapp bağlantı problemleri ve çözümleri yardım konusunu inceleyebilirsiniz.

Whatsapp hakkında merak ettiğiniz diğer bilgiler ve sorularınız için sitemizde arama yaparak ilgili makalelere ulaşabilirsiniz. Whatsapp bağlantı problemlerinde yazı güncellenecektir.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*