Anasayfa / Multimedya / WAV ve WAVE dosya uzantıları nedir

WAV ve WAVE dosya uzantıları nedir

.Wav veya .wave dosya uzantısına sahip bir dosyalar, Waveform Audio dosya biçimidir. Microsoft ve IBM tarafından oluşturulmuş ve standart PC ses dosyası formatı haline gelmiştir. WAVE ve WAV dosyaları (veya .wav ve .wave uzantısı) aynı uzantılardır.

Reklamlar

WAV Dosyası Nedir?

WAV dosyası, Microsoft ve IBM tarafından oluşturulan ham ses formatıdır. Biçim, ses verilerini, parça numaralarını, örnekleme hızını ve bit hızını saklamak için parçalar kullanır. WAV dosyaları, kayıpsız bir ses dosyasıdır ve bu nedenle, maksimum 4 GB dosya boyutuyla dakikada 10 MB civarında bir miktar yer kaplayabilir. WAV dosya biçimleri, kaynak değişim dosyası biçimi’ni (RIFF) kullanarak sesi ham ve genellikle sıkıştırılmamış “yığınlarında” içermek için parçalar kullanır. Bu, Windows’un AVI gibi ses ve video dosyalarını depolamak için kullandığı, ancak isteğe bağlı veriler için de kullanılan yaygın bir yöntemdir.

WAV dosyaları, genellikle sıkıştırılmamış olmaları nedeniyle MP3 gibi diğer popüler ses dosyası türlerinden çok daha büyük olacaktır.

Reklamlar

WAV dosyası nasıl açılır ?

WAV yaygın kullanılan bir uzantıdır. Bu nedenle birçok program ile dosyayı çalıştırabilirsiniz. Windows Media Player, Winamp , iTunes, VLC ve QuickTime. Bu gibi birçok program ile wav dosyasını açabilirsiniz.

Windows ve macOS kullanıcıları, herhangi bir üçüncü taraf yazılımı yüklemek zorunda kalmadan WAV dosyalarını açabilirler. Windows 10’da, WAV’ler Windows Media Player’da varsayılan olarak oynatılır. MacOS’ta iTunes’ta varsayılan olarak çalıştırır. Eğer Linux kullanıyorsanız, WAV dosyalarını açmak için bir oynatıcı kurmanız gerekecektir. Linux sistemler için VLC player harika bir seçimdir.

En kolay yöntem Media player ile çalıştrmaktır. Tek yapmanız gereken WAV dosyasına çift tıklamak ve Windows media player programını seçmektir.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*