Anasayfa / Bilişim / VoWi-fi Voice Over WiFi nedir ? Detaylı anlatım

VoWi-fi Voice Over WiFi nedir ? Detaylı anlatım

Wi-Fi üzerinden Ses (VoWi-Fi), IP üzerinden Ses (VoIP) trafiğini taşımak için IEEE 802.11 kablosuz LAN’ların (WLAN’lar) kullanılması anlamına gelir. Teknolojinin tüketici, iş ve servis sağlayıcı uygulamaları vardır. Özel WLAN’lar, ev Wi-Fi ağları ve halka açık Wi-Fi noktaları üzerinden kullanılır. Şebeke sinyallerinin çok düşük olduğu noktalarda, görüşmelerinizi devam ettirmenizi sağlar.

Reklamlar

WiFi Voice Over WiFi: Tüketici Uygulamaları

Tarihsel olarak çoğu tüketici, VoWi-Fi’yi over-the-top (OTT) iletişim hizmetleri ile birlikte kullanmıştır. Çoğu OTT servis sağlayıcısı, akıllı telefonlar, tabletler ve PC’ler için yazılım istemcileri sunar. Bir ev Wi-Fi ağına veya halka açık bir Wi-Fi ortak erişim noktasına bağlandıktan sonra, bir OTT kullanıcısı diğer OTT abonelerine veya PSTN abonelerine arama yapabilir ve arama alabilir. Tüketiciler, mobil şebeke operatörü (MNO) dolaşım ücretlerinden ve arama ücretlerinden kaçınmak için genellikle VoWi-Fi ve OTT hizmetlerini kullanır.

Reklamlar

WiFi Voice Over WiFi: iş Uygulamaları

VoWi-Fi, genellikle iş ortamlarında kullanılır. Çoğu kurumsal birleşik iletişim (UC) çözümü, akıllı telefonlar, tabletler ve PC’ler için yazılım istemcilerini destekler. Birçok UC platformu, Wi-Fi uyumlu SIP (oturum başlatma protokolü) kablosuz el cihazlarını da destekler. Kurumsal WLAN’a bağlandıktan sonra, bir çalışan PBX özelliklerine erişebilir ve iş arkadaşlarına veya PSTN abonelerine çağrı yapabilir ve alabilir.

Wi-Fi Hotspot 2.0

Wi-Fi Alliance Hotspot 2.0 , geleneksel hücresel ağ etkileşimleri kadar sorunsuz ve güvenli halka açık Wi-Fi deneyimleri sunmayı amaçlamaktadır. Dolaşım ortakları, MSO’ları, MAO’ları, kablolu operatörleri, halka açık mekanları, kuruluşları, ana noktaları vb. İçerebilir. Seyahat eden kullanıcılar, bugün hücresel ağda dolaştıkları gibi Wi-Fi üzerinde sorunsuz bir şekilde dolaşabilirler.

Kablosuz Erişim Ağ Geçitleri

Küçük hücreler ve halka açık Wi-Fi ağları, MNO’lar için çeşitli güvenlik zorlukları ortaya çıkarır. Geleneksel makro RAN mimarileri doğal olarak kapalı ve güvenlidir. Mobil servis sağlayıcı tipik olarak mobil baz istasyonlarına ve mobil çekirdeğe bağlanabilirliğe “sahiptir”. Baz istasyonu trafiği, genellikle güvenilen özel bağlantılar üzerinden çekirdek ağa aktarılır.

Buna karşın, küçük hücreler ve halka açık Wi-Fi ağ mimarileri doğaları gereği açıktır. Küçük hücreler ve Wi-Fi erişim noktaları (AP’ler), mobil ağ operatörünün kontrolü dışında evlerde, işyerlerinde ve kamusal alanlarda konuşlandırılır. Küçük hücrelerden ve WiFi erişim noktalarından gelen trafik, genellikle güvenilmeyen halka açık İnternet bağlantıları üzerinden mobil çekirdeğe aktarılır.

Kablosuz Erişim Ağ Geçitleri (WAG’ler) bu zorlukları çözmek için özel olarak tasarlanmıştır. Türünün en iyisi WAG’ler, çok çeşitli standartlara dayalı şifreleme algoritmalarını, AAA (kimlik doğrulama, yetkilendirme ve muhasebe) mekanizmalarını ve tünelleme protokollerini, ayrıca entegre bir güvenlik duvarı, Hizmet Reddi (DoS) algılama / önleme ve Ağı destekler Adres Çevirisi (NAT) geçiş yetenekleri. Ayrıca Wi-Fi, küçük hücre ve hücresel ağlar arasında kesintisiz dolaşımı (Hotspot 2.0 dahil) ve şeffaf bağlantıyı desteklerler.

VoWi-fi sıkça sorular sorular;

  • VoWiFi – Wi-Fi ile Aramayı kimler kullanabilir? Herhangi bir kablosuz internet ağına bağlı olan ve vowifi özelliğini destekleyen akıllı telefona sahip herkes faydalanabilir. Telefonda Vowifi veya Wi-Fi ile Arama özelliğinin aktif edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda hattınızın 4.5G aboneliğinin de aktif olması gereklidir.
  • VoWiFi – Wi-Fi ile Arama ücretli mi? Hayır, VoWiFi – Wi-Fi ile Aramanın telefon hattınıza ilave bir ödemesi yoktur. Hem yurt içi hem de yurt dışında Wi-Fi üzerinden yapacağınız görüşmeler her zamanki gibi tarifenizdeki dakikaları kullanır.
  • VoWiFi – Wi-Fi ile Aramak için abonelik gerekiyor mu? Ücretli bir abonelik gerektirmiyor fakat vowifi yi aktif hale getirmek için online işlem veya sms gönderme gibi gsm operatörünüze göre farklı işlemler yapılması gerekiyor.
  • VoWiFi – Wi-Fi ile Aramayı nasıl iptal edebilirim? Telefonunuzun ayarlarından vowifi özelliğini kapatmanız yeterli olacaktır.
  • Vowifi internet paketimdeki kotayı etkiler mi? VoWiFi – Wi-Fi ile Arama özelliği mobil internet paketinizi kullanmaz yani telefon tarifinizdeki kotanız ile ilgisi yoktur. Normal ses görüşmesi sayıldığı için paketinizdeki ses dakikalarınızdan düşer. Eğer paketinizde dakika kalmadıysa bu durumunda vowifi den yararlanamazsınız.
  • VoWiFi – Wi-Fi ile acil durum aramaları yapabilir miyim? Maalesef acil aramalar yapılamıyor.
Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*