Anasayfa / VMware / VMware Horizon View nedir?

VMware Horizon View nedir?

VMware Horizon View, vSphere için sanal masaüstü platformudur. VMware Horizon gibi sanal masaüstü altyapısı (VDI) ürünleri, BT departmanlarının sanal makine (VM) masaüstlerini ve uygulamalarını veri merkezinde veya bulutta çalıştırmasına olanak tanır. Bu bilgisayar içinde bilgisayar stratejisi, fiziksel sunucu çekirdeği başına birden çok VM’nin çalıştırılmasını sağlar.

Reklamlar

Sistem yöneticileri için bu, masaüstü ve uygulama yönetiminin basitleştirilebileceği, otomatikleştirilebileceği ve daha güvenli hale getirilebileceği anlamına gelir. Yöneticiler, konum ve profile dayalı olarak isteğe bağlı olarak hızlı bir şekilde sanal masaüstleri oluşturabilir ve masaüstlerini tek bir kontrol düzleminden bir hizmet olarak güvenli bir şekilde teslim edebilir. VMware Horizon, küresel yetkilendirme ve yönetimi etkinleştirmek için hibrit (şirket içi ancak bulutta yönetilen) ve çoklu bulut mimarilerini destekler.

Kullanıcılar, kişiselleştirilmiş sanal masaüstlerine veya RDSH tarafından yayınlanan uzak uygulamalarına şirket dizüstü bilgisayarlarından, ev bilgisayarlarından, ince istemci cihazlarından, Mac’lerden, tabletlerinden veya akıllı telefonlarından erişebilir.

Reklamlar

Vmware Horizon, Windows masaüstü ve uygulama sanallaştırması için lider platformdur ve cihazlar, konumlar ve ağlar arasında tutarlı bir kullanıcı deneyimi sağlar. Horizon, geleneksel VDI’yi geliştirmenin yanı sıra, aynı stratejinin, yayınlanmış uygulamalar ve masaüstleri sağlayan Microsoft Uzak Masaüstü Oturum Ana Bilgisayarı (RDSH) sunucu çiftlikleriyle kullanılmasına izin verir. Ayrıca Horizon, Windows uygulamalarına ve masaüstlerinin yanı sıra hizmet olarak yazılım (SaaS), web, bulut ve yerel mobil uygulamalara erişim için tek bir katalog sağlamak için ortak bir kimlik çerçevesinde VMware Workspace ONE ile entegre olur.

VMware Horizon’un Temel Yetenekleri / Özellikleri Nelerdir?

Horizon özellikleri genel olarak iki kategoride gruplandırılabilir, BT yöneticilerine fayda sağlayanlar ve esas olarak son kullanıcılara fayda sağlayanlar. Bu makale BT yöneticileri için yazıldığından, yönetim avantajlarıyla başlayalım.

VMware tam zamanında masaüstleri ve uygulamaları ile gerekli sistemler gerçek zamanlı olarak tedarik edilir. Horizon, masaüstü ve uygulama hizmetlerini BT yöneticisinin seçtiği zaman ve yerde belirli kullanıcı gruplarına dağıtmak için aşağıdaki bileşenleri kullanır:

  • VMware vSphere Instant Clone Teknolojisi, ultra hızlı masaüstü provizyonu için VMware sanallaştırma altyapısından yararlanır. Bir sanal makineyi klonlamak yalnızca bir veya iki saniye sürer.
  • VMware Dynamic Environment Manager, yöneticilerin kullanıcı ve uygulama ayarlarını kişiselleştirmesine ve kullanıcının konumu, cihaz türü ve kullanıcı grubu gibi koşullara dayalı olarak kullanıcı ortamlarını dinamik olarak yapılandırmasına olanak tanır.
  • VMware App Volumes, oturum açma sırasında uygulamaları bir VM’ye bağlayan kapsayıcı tarzı bir teknolojidir. App Volumes, uygulama paketlemedeki sıkıntıyı ortadan kaldırır ve yöneticilerin yönetmesi gereken görüntü sayısını yüzde 70’e kadar azaltabilir.

Ayrıca, küresel bir yetkilendirme katmanı Horizon bölmelerini birbirine bağlayarak son kullanıcıların masaüstüne bağlı herhangi bir bölme veya bulutta erişmesine olanak tanır.

Horizon Cloud Connector , bölmenin Horizon Kontrol Düzlemine bağlanabilmesi için şirket içi bir bölmede Bağlantı Sunucusu ile eşleştirdiğiniz sanal bir cihazdır. Bu eşleştirme aynı zamanda abonelik lisanslamasının kullanılmasını sağlar.

Horizon Connection Server , kullanıcılar ile sanal masaüstleri veya yayınlanmış uygulamaları arasındaki oturumları yönetir. Bu yayınlanan uygulamalar, Microsoft Windows Uzak Masaüstü Oturum Ana Bilgisayarı (RDSH) sanal makinelerinde (VM’ler) barındırılır. Bağlantı Sunucusu, otomasyon yetenekleriyle tek görüntü yönetimi sağlayan anında klonlama motorunu da içerir.

Birleşik Erişim Ağ Geçidi sanal cihazları, şirket ağının dışındaki kullanıcıların sanal masaüstlerine ve yayınlanan uygulamalarına VPN yerine güvenli ağ geçidi üzerinden erişebilmeleri için güvenli bir ağ geçidi sağlar.

VMware App Volumes yazılımı, isteğe bağlı olarak, sanal masaüstüne veya RDSH sunucusuna yerel olarak yüklenmek yerine sanal olarak eklenen uygulamaları paketlemek için de kullanılabilir.

VMware Dynamic Environment Manager, istemci cihaz, konum veya diğer koşullar bağlamında uygulanan kullanıcıya özel Windows masaüstü ve uygulama ayarlarını yapılandırmanıza olanak tanır. Politikalar, kullanıcılar oturum açtığında, bir uygulamayı başlattığında, yeniden bağlandığında veya başka bir tetikleyici olay meydana geldiğinde uygulanır.

Son kullanıcı bileşenleri

VMware Horizon İstemcisi Nedir? Yayınlanmış uygulamalara ve VDI masaüstlerine istediğiniz zaman istediğiniz yerden erişmek için istemci cihazlarda kullanabileceğiniz uygulamadır. Horizon Client uygulaması, uygulama mağazalarından veya VMware’den edinilebilir ve iOS, Android, Chrome, Windows, Linux ve macOS cihazlarına kurulabilir.

VMware horizon kullanmalı mıyız ?

Horizon, sanal masaüstlerini, RDSH tarafından yayınlanan masaüstlerini ve cihazlar ve konumlar arasında uygulamalar sağlayan, yöneten ve koruyan eksiksiz bir çözümdür. Tedarikten yönetime ve izlemeye kadar Horizon, yüzlerce özelleştirilmiş masaüstünü ve RDSH sunucusunu merkezileştirilmiş tek görüntülerden birkaç dakika içinde dağıtabilen entegre bir kurumsal sınıf teknoloji yığını sunar. Özetle size VMware Horizon hakkında bilgiler vermeye çalıştık. İlerleyen zamanlarda örneklemeler ile devam edeceğiz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*