Anasayfa / VMware / VMware vSAN Capacity Reserve

VMware vSAN Capacity Reserve

vSAN clusterda bir ESXi host’un down duruma gelmesi durumunda rebuild başlatılacağı için bu free kapasite alanı kullanılır. VSAN 7 U1’den önce free space durumunu manuel takip etmek gerekiyordu. vSAN 7u1 den itibaren artık bu free space özel olarak takip etmemize gerek kalmıyor. vSAN 7u1 ile birlikte gelen Reserved Capacity özelliği sayesinde kapasitenin kritik değerleri aşmasını önleyebiliyoruz.

Reklamlar

SAN Capacity Reserve aktif etmenin iki yol bulunuyor. İsterseniz vSAN cluster’ını seçip Configuration > vSAN Services Enable Capacity Reserve butonuna basabilirsiniz. İsterseniz de Monitor > Capacity bölümüne giriş yaptığınızda aşağıdaki bir ekran ile karşılaşırsınız.

You can enable operations and host rebuild reserve yanında yer alan Configure butonuna basıyoruz

Reklamlar

Buradan sonra karşımıza iki adet seçenek çıkıyor

Operations reserve

Host rebuild reserve

Operations Reserver – vSAN Cluster üzerinde yapacağımız Storage Policy gibi değişiklik operasyonlarında kullanmak için ayırdığı alandır

Host rebuild reserve-Bir Host un kapasitesine göre ayarlanmış alandır.Cluster içerisinde bir host kullanılamaz hale gelirse host un üzerindeki depolama alanını kullanamyacağından dolayı rebuild işlemi başlayacaktır fakat bu işlemi yapmak için yeteri kadar alan bulunmaz ise işlem başarısız olacaktır.Host rebuild reserve bunun gibi kapasite ihtiyaçlarını reserve etme imkanı sağlıyacaktır.

Reklamlar

Hakkında Selim Yavuz BARAN

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*