Anasayfa / VMware / VMware ESXi ücretsiz ve ücretli lisans sınırlamaları

VMware ESXi ücretsiz ve ücretli lisans sınırlamaları

VMware ESXi, dünyanın önde gelen sanallaştırma hipervizörüdür. ESXi ile sanal makineleri çalıştırmak için kullanabileceğiniz ücretsiz sürümü de vardır. VMware, ESXi’nin çeşitli ücretli sürümlerini sunar, ancak herkesin kullanabileceği ücretsiz bir sürüm de sağlar.

Reklamlar

Ücretsiz sürümün sınırlamalarını, ücretsiz ESXi’yi ne için kullanabileceğinizi ve nasıl indirip lisanslayabileceğinizi ele alalım. Ücretsiz sürüm, ev veya hafif kullanım için mükemmeldir ancak resmi destek veya yük dengeleme sunmaz. Ancak destek için bir kullanıcı topluluğuna erişiminiz olur ve süresi asla dolmaz. Ayrıca, operasyonunuzun ölçeği ne olursa olsun akıllı bir fikir olan sürücü ürünlerini test edecek ve olağanüstü durum kurtarmayı kullanabilirsiniz.

Ücretsiz ESXi ve Ücretli ESXi karşılaştırma

VMware ESXi iki sürümü vardır: ücretsiz ve ücretli.

Reklamlar

ESXi hakkında gerçekten ilginç olan şey, ücretsiz ve ücretli sürümlerin aynı kurulum ortamını kullanmasıdır. Ücretsiz ve ücretli olarak aldığınız özelliklerin bir karşılaştırması:

ÜcretsizÜcretli
ExpirationÜcretsiz sürümde zaman sınırı yok
Evaluation timeEnterprise Plus özelliklerinin 60 günlük deneme sürümü
Topluluk DesteğiVMTN ForumlarıVMTN Forumları
Maksimum fiziksel CPU’lar2768 (mantıksal)
Maksimum fiziksel bellek16TB16TB
VM başına maksimum vCPU8 vCPU256 vCPU
VM başına maksimum vRAM6 TB6 TB
Resmi DestekHayırEvet
Merkezi Yönetim (vCenter)HayırEvet
Yüksek Kullanılabilirlik (HA)HayırEvet
Depolama/Yedekleme API kullanımı (VADP)HayırEvet
VM’lerin canlı geçişi (vMotion)HayırEvet
VM’lerin yük dengelemesi (DRS)HayırEvet

Ücretsiz Esxi sürümde olmayan özellikler

Destek: Destek, ücretsiz ve ücretli sürümler arasındaki en büyük farktır. Bu çizelgede gösterilmeyen şey, destek seviyeleridir. VMware, satın alınan destek paketine göre, çeşitli hizmet seviyeleri sunar.

Merkezi Yönetim: ESXi’nin ücretsiz sürümü, geliştirme amaçlı küçük uygulama gruplarının geliştirilmesi ve test edilmesi için mükemmeldir. Ancak merkezi yönetime izin vermez.

ESXi’nin ücretsiz sürümde neler var ?

Destek ve yönetim açısından ücretsiz sürümdeki sınırlamalar nedeniyle, üretim ortamlarında kullanılması önerilmez. Ancak ücretsiz ESXi, test, olağanüstü durum kurtarma ve kişisel gelişim dahil olmak üzere birçok kullanım alanı sağlar.

VMware Ürünlerini Test Etme

Ücretsiz VMware ESXi, vSAN, NSX ve vRealize Suite gibi VMware ürünlerini test etmek için mükemmeldir. Bu nedenle bir ESXi Değerlendirme lisansına sahiptirler. Aslında, doğru donanıma sahipseniz, üretimde kullanmadan önce farklı ESXi sürümlerini laboratuvar ortamınızda test etmek için ESXi’yi sanal bir makine olarak ESXi üstüne kurabilirsiniz.

VMware ile Profesyonel Gelişim

Ücretsiz sürümün bir başka harika kullanım durumu da profesyonel gelişim ve eğitim içindir. ESXi kurulum ve yapılandırma prosedürünü öğrenmek ve ayrıca kendi sanal makinelerinizi çalıştırmak için ücretsiz sürümü kullanabilirsiniz. Windows Server veya Windows’un en son sürümünü denemek isteyebilirsiniz ve bunların hepsini ESXi ile ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

Olağanüstü Durum Kurtarmayı Ücretsiz ESXi Ana Bilgisayarlarında Çalıştırma

Son olarak, olağanüstü durum kurtarma sanal makinelerinizi ücretsiz ESXi ana bilgisayarlarından çalıştırabilirsiniz. Ücretsiz katmanın desteği veya merkezi yönetimi olmadığını unutmayın. Küçük bir işletmeyi kısıtlı bir bütçeyle yönetiyorsanız, biraz yedekleme, hiç güvenlik ağı olmamasından iyidir.

ESXi’nin ücretsiz sürüm nasıl indirilir ve lisanslanır ?

VMware’in ESXi’sini kurmadan önce, her şeyin çalışacağından emin olmak için belgelerini ve donanım uyumluluğu kılavuzunu kontrol ettiğinizden emin olun. Resmi VMware sayfasında ihtiyacınız olan her şeyi burada bulabilirsiniz.

Ücretsiz ESXi yazılımını ve lisansını indirmek kolaydır.

  • https://www.vmware.com/products/vsphere-hypervisor.html adresine gidin ve Şimdi İndir’i seçin. Devam etmek için ücretsiz bir hesap oluşturmanız gerekebilir.
  • İstendiğinde indirme için kaydolun.
  • Kayıttan sonra lisans ve indirme sayfasına yönlendirileceksiniz:
  • Lisans anahtarınızı not edin (Bu, ücretsiz sürüm içindir)
  • İndirme işlemine başlamak için El İle İndir’i seçin

ESXi’yi kurduğunuzda, Enterprise Plus sürümünün ücretsiz deneme sürümüne yüklenecektir. Deneme süresi sona erdikten sonra ücretsiz sürüme geri dönecektir. 

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*