Anasayfa / Bilişim / Türkcell, Vodafone, Telekom Yurtdışından gelen aramaları Engelleyin!

Türkcell, Vodafone, Telekom Yurtdışından gelen aramaları Engelleyin!

Türkcell, Vodafone veya Türk Telekom hatlarda, İster uluslararası aramaları ister sadece gelen aramaları ücretsiz kısıtlayabilirsiniz. Aboneler bir takım servislerden ve yurt dışı numaralarından (+393, +881, +359 …) gelen çağrı ve mesajlara geri dönüş yapmaları nedeniyle mağdur olmaktadırlar. Bu sorun operatörlerden kaynaklanmamaktadır. Bu nedenle tanımadığınız numaralardan gelen bu tür çağrı ve mesajlar konusundan dikkatli olmanızı önemle hatırlatırız.

Reklamlar

Yurtdışı aramalarında, çok ciddi dolandırıcılık yöntemleri kullanılmaktadır. Bu tarz aramalarda karşı tarafı kandırmak için sürekli farklı yöntemler kullanılıyor. Yöntem ne olursa olsun karşı tarafa güvenmeyin hatta bu aramaları açmayın!

Daha garanti bir çözüm var. Eğer isterseniz cep telefonunuzu yurt dışından gelecek aramalara kapatabilirsiniz. Yurt dışı aramaları engellemek için yapmanız gereken şey oldukça basit, aşağıdaki ilgili kodları girerek arama tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Operatörünüzün, siz yurtdışındayken arayan tüm numaraları engellemesini ister. Yurtdışından gelen aramaları açabilir, kapatabilir veya durumu denetleyebilirsiniz.

Yurt dışından gelen aramaları açmak için: *351* Engelleme şifresi # Arama tuşu
Yurt dışından gelen aramaları kapatmak için: #351* Engelleme şifresi # Arama tuşu
Durumu Denetleme: *#351# Arama tuşu

Reklamlar

Örnek: 351 ardından 0000 veya 1111 yazıp # ve arama tuşu (3510000# veya 3511111# ) bunu yapınca yurt dışından gelen aramalara kapatılır.

iPhone’da İstenmeyen telefon aramalarını algılama ve engelleme

iOS 13’te, tanımadığınız kişilerden arama almamak için Bilinmeyen Numaraları Sessize Al özelliğini açabilirsiniz. Bu özellik, daha önce irtibat kurmadığınız ve kişiler listenizde kayıtlı olmayan telefon numaralarını engeller. Daha önce birisiyle telefon numarasını kullanarak mesajlaştıysanız veya birisi e-postada sizinle telefon numarasını paylaştıysa bu numaradan gelen telefon aramaları engellenmez. Bilinmeyen Numaraları Sessize Al özelliğini açmak için;

Ayarlar > Telefon‘a gidin, aşağı kaydırın ve Bilinmeyen Numaraları Sessize Al‘ı seçin.

Bilinmeyen numaralardan gelen aramalar sessize alınarak sesli mesaj servisinize yönlendirilir ve son aramalar listenizde görünür.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*