Anasayfa / Bilişim / JNLP dosyası nasıl açılır

JNLP dosyası nasıl açılır

JNLP dosyası, uzak sunuculara ağ veya web üzerinden bağlanmanızı sağlayan bir java uzantısıdır. Peki nasıl çalışır ? Java Ağ Başlatma Protokolü (JNLP) biçiminde bir JNLP dosyası oluşturulur. Bir Java programını indirmek için uzak adres ( .JAR dosyası) ve çalıştırılacak ilk sınıf gibi bilgileri içerir . JNLP dosyaları, Java programlarını bir ağ üzerinden veya web üzerinden başlatmak ve yönetmek için kullanılır. (örneğin, bir web tarayıcısındaki bir uygulama)

Reklamlar

Jnlp dosyası nasıl çalışıtırılır ?

Jnlp uzantısını çalıştırmak, biraz uğraştırıcı bir iş olabilir. Öncelikle Şunu bilmekte fayda var. Bu uzantılara bağlanmaya çalışırken kesinlikle “Internet Explorer” kullanmanız gerekmektedir.

Java sürümünüzün güncel veya eski versiyon olması, bazen iyi bazen kötü olabiliyor. Çünkü her uzak bağlantı sunucusu her versiyonda çalışmayabiliyor.

Reklamlar

Uygulama önbelleği görüntüleyicisinden başlatma talimak için;

Başlat > Ayarlar > Denetim Masası seçeneklerini belirleyin > Java simgesine çift tıklayın. Java Denetim Masası açılır.

Genel sekmesine tıklayın Geçici Internet Dosyaları bölümündeki Görüntüle düğmesine tıklayın.

Çalıştırmak istediğiniz uygulamayı listede bulup çift tıklayın.

Komut satırı ile nasıl çalıştırılır ?

Bir uygulamayı, komut satırına javaws jjnlp_url (burada jnlp_url uygulamanın jnlp dosyasının url’sidir) yazarak da başlatabilirsiniz.

Başlat Çalıştır’a veya komut satırına aşağıdaki gibi adresi kopyalayabilirsiniz.

Java Web Start, uygulamanın tamamını bilgisayarınızda yerel olarak önbelleğe kaydeder. Böylece, gereken tüm kaynaklar kullanıma hazır olduğundan, sonraki erişimlerinizde uygulama neredeyse anında başlatılır. Uygulamayı her başlattığınızda, Java Web Start yazılım bileşeni aynı web sitesinde uygulamanın yeni bir sürümü olup olmadığını kontrol eder; varsa, yeni sürümü otomatik olarak indirip çalıştırır. Konu hakkında sorularınızı yorum ile bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*