Anasayfa / Bilişim / Bitcoin ilk nerede kullanıldı Bitcoin tarihi

Bitcoin ilk nerede kullanıldı Bitcoin tarihi

Bugün, Bitcoin tarihi ve bitcoin ilk nerede ve ne zaman kullanıldı konularına değineceğiz. Gizemli bir geçmişi olan Bitcoin hakkında en net bilgi, 18.08.2008 13:19 ‘da bitcoin.org alan adının kayıt edilmesi ile başlıyor. Daha sonra 31 Ekim tarihinde Satoshi Nakamoto adıyla bir makale yayınlandı. (Bitcoin: Bir Peer-to-Peer Elektronik Nakit Sistemi) 3 Ocak 2009 tarihinde, bitcoin ağı , 50 bitcoins ödülüne sahip olan bitcoin’in (blok numarası 0) genesis bloğu olan Satoshi Nakamoto ile birlikte ortaya çıktı.

Reklamlar

Aslında Bitcoin’in de çıkışından önce, 1982’de David Chaum tarafından bir şifreli elektronik para veya elektronik para sistemi olarak Ecash tasarlandı. Ecash, 1995’ten 1998’e kadar bir ABD bankasında mikro ödeme sistemi olarak kullanıldı.

Reklamlar

İlk açık kaynak bitcoin istemcisi, 9 Ocak 2009 tarihinde yazılım geliştiricilerine açık kaynaklı yazılım projelerini geliştirmelerini sağlayan SourceForge’da piyasaya sürüldü. İlk Bitcoin, PGP Corporation baş yazılımım mimarı Harold Thomas Finney tarafından tarafından alındı. Finney, piyasaya sürüldüğü gün bitcoin yazılımını indirdi ve 12 Ocak 2009 tarihinde dünyanın ilk bitcoin işleminde Nakamoto’dan 10 bitcoins aldı.

İlk zamanlarda Nakamoto’nun 1 milyon bitcoin çıkardığı tahmin ediliyor. İlk bitcoin alışverişi, Papa John’dan iki pizza almak için kullanılan 10.000 BTC’lik işlemdir. 6 Ağustos 2010’da, bitcoin protokolünde önemli bir güvenlik açığı tespit edildi. İşlemler, işlem günlüğüne veya blok zincirine dahil edilmeden önce doğru bir şekilde doğrulanmadı. Bu, kullanıcıların bitcoin’in ekonomik kısıtlamalarını atlamasına ve belirsiz sayıda bitcoins oluşturmasına izin verdi. 15 Ağustos’ta bu açıktan faydalanılarak 184 milyar bitcoins oluşturuldu. Saatler içinde, hata düzeltildikten ve ağın bitcoin protokolünün güncellenmiş bir versiyonuna ulaşmasından sonra işlem tespit edildi ve üretilen coinler işlem günlüğünden silindi. Bu açık, bitcoin tarihinde yaşanan en büyük ve tek güvenlik açığıydı.

Satoshi Nakamoto

Satoshi Nakamoto” , 2008 yılında orijinal bitcoin protokolünü tasarlayan kişi olarak biliniyor. Nakamoto hakkında bilinen veya tahmin edilen hiçbir bilgi ispatlanamadı ve kim olduğu net olarak bilinmemektedir.Nakamoto, resmi bitcoin yazılımının çoğunun oluşturulmasından sorumluydu ve değişikliklerin ve yayınların yapılmasında etkin rol oynuyordu. Dai, Szabo ve Finney dahil olmak üzere Satoshi Nakamoto’nun kimlikleri ve beraberindeki kişiler hakkında çok fazla spekülasyon yapıldı.

Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliğine yönelik soruşturmalar The New Yorker ve Fast Company tarafından yapıldı ve olası iki aday ortaya çıktı fakat ispatlanamadı: Michael Clear ve Vili Lehdonvirta. Fast Company’nin araştırmasına göre , Neal King, Vladimir Oksman ve Charles Bry, 15 Ağustos 2008’de yayımlanan bir şifreleme patent başvurusunu ve 72 saat sonra tescil edilmiş bitcoin.org alan adını bağlayan bir kanıt ortaya koydu. Başvuru,  bitcoine benzer ağ oluşturma ve şifreleme teknolojilerini ve metin analizini içeriyordu. Üç mucit de açık bir şekilde Satoshi Nakamoto olmayı reddetti. Satoshi Nakamoto’nın gerçek kimliği hâlâ bir bilinmeyen bir konu olmaya devam ediyor.

Bitcoin hakkında ilerleyen zamanlarda daha detaylı yazılar sunmaya çalışacağız. Sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*