Anasayfa / Bilişim / Hesabın veya Cihazın Hack’lendiği Nasıl Anlaşılır

Hesabın veya Cihazın Hack’lendiği Nasıl Anlaşılır

hacker2

Reklamlar

Facebook , twitter, hotmail ,skype , instagram vb, servislerle birlikte şifrelerin çok önemli olduğu bu dönemde , hesap çalınmaları da artmış durumdadır. Bir hesabın hacklendiği yani çalındığı nasıl anlaşılır konusuna değinmeye çalışalım. Aslında iyi bir hacker sisteme girdiği zaman o sistemde herhangi bir şeyi değiştirmez. Bundan dolayı bir hesabın hacklendiğini anlamak oldukça zor hale gelir.  Hacker’ların anlaşılmasındaki en büyük faktör Ayak izleri denilen sisteme yapılan müdahale ve değişikliklerdir.

Türkiye’de ve Dünyada bu tarz hack ve hesap çalma işlemlerini yapan kişiler aslında hacker’lar değil , sisteme zarar vermek isteyen hesaplara hackleyerek zarar vermek isteyen Lamer’lardır.  Bu yüzden Ayak izleri dediğimiz izleri kesinlikle bırakacaklardır. Ayak izleri derken neleri kastediyoruz biraz konuyu açmaya çalışalım. Ayak izleri Nedir ?

Reklamlar

Mail hesabı hacklendiğinde; mail hesabınıza başkaları tarafından giriş yapılmışsa , hesabınızı kontrol ettiğiniz zaman sizden habersiz atılan mailler , gelen maillerinizde silinmiş olan mesajlar , hesap ayarlarınızda yapılabilecek değişiklikler gibi birçok etkeni ayak izi olarak tanımlayabiliriz.

hack-ozengen

Bilgisayarınız mı hacklendi; Bilgisayarınıza başka biri tarafından girildiği zaman sisteminiz aşırı derecede yavaş çalışabilir. Donanım ekipmanları normalin üstünde bir çalışma performansı gösterebilir veya ağ iletişiminizi kontrol ettiğiniz zaman yüksek trafik akışını gözlemleyebilirsiniz.

Cep Telefonunuz: Günümüzde yaygın olarak kullanılan akıllı telefonların da hacklenme ihtimali vardır. Telefonunuzda ,tıpkı bilgisayarnızda olduğu gibi aşırı yavaşlamalar , pil ömrünün normalden daha fazla gitmesi , açık uygulamaları kontrol ettiğinizde sizden habersiz sürekli uygulamaların çalışması gibi durumlar telefonunuzun başkası tarafından yönetildiğini gösteren birkaç yöntemdir.

calinan-cep-telefonu

Bu tarz durumlarla karşılaştığınız zaman yapmanız gerekenler arka planda çalışan programları ve uygulamaları kontrol etmektir. Bu uygulamalar sahte isimler ve sizlere güven veren yazılım isimleri olarak görünebilir. Buradaki önemli nokta dosyaların çalıştığı konumları tespit ederek bu uygulamaları ve programları detaylı olarak araştırmaktır. Bilgisayarda bu tarz işlemleri yapmak kolaydır fakat konu cep telefonları olduğu zaman yapılması gerekenler. Proses’leri kontrol edeceğiniz uygulamalar kurmanız gerekiyor. Bu uygulamalar aracılığıyla programların kaynaklarını ve işlemlerini takip edebilirsiniz. Eğer bu konuda bilginiz yoksa en azından Android ve ios cihazlarınız için anti-virüs kullanmanız gerekebilir.

Talep gören , kullanıcı sayısı artan bütün cihazlar ve yazılımlarda mutlaka saldırılar ,hacklenme yöntemleri vardır. Bir sistem ne kadar çok kullanıcı barındırıyorsa , o sistemi o kadar zarara uğratmak isteyen kötü niyetli hackler’lar vardır. Sistemlerin açıkları bir yana , kendi kişisel korumanızı kendiniz almanız gerekmektedir.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

9 yorum

 1. merhaba, whatsapp ımı whatsap web indirerek masa üstü bilgisayarımdan takip ediyordum. bu sabah whatsapp haclenmiştir diye cebime uyarı aldım. masa üstü bilgisayardan uzaklaştığımda bağlantı kesilmiyor. daha önceden kesiliyordu. bu konuyla ilgili ne yapabilirim.

 2. merhabalar.aynı evde ağda olmak zorunda kaldığım bir akraba ruh hastası ve senelerdir napsam bilgisayarım veya telefonumdaki nette adres içindeki bilgileri örneğin isimleri öğreniyor söylüyor.bilgisayarıma ulaşımını zaten şifre hariç ki yeni koydum engelleyemem.kodları eskiden biliyordu yeni yeni değiştirdim.ama çare yok.çok azılı.napabilirim.

 3. Müzik dinlerken Google a girip dinleniyor yazan ekran çıkıyor ses ayarlarım değişiyor müziği kapatınca tekrar açıyor ama başka şarkıyı antivirüs programı virüs yok diyor ne yapmalıyım

 4. tabletim kendi kendine birşeyler indirdi ama bu çok sık değil ve izlemediğim videoları izleme geçmişimde youtube de gördüm.

 5. eğer internet modem şifreniz hacklendiyse modemi resetleyin şifrenizi değiştirin. Son çare olarak mac filtreleme yapabilirsiniz.

 6. facebook hesabım kapatıldı bu konu hakkında bır bılgısı olan war mı lutfen yardım edın

 7. Leaked source diye bir sitede mailimin hacklendigi yaziyor ne yapmaliyim leaked source sitesi nedir?

 8. telefon 10 15 saniyede bir yeniden başlatıylıyo

  bide bisürü program çıkıyo
  cand crus fln
  ama ben indirmedin sıfırladım zate
  silmeye çalıştım silme işaretide yok

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*