Anasayfa / Teknoloji / Termal kamera nasıl çalışır

Termal kamera nasıl çalışır

Termal kamera’lar,saniyede 30 kez tarama yapar. -4 derece Fahrenhayt (-20 derece Santigrat) ila 2.000 C (3.600 F) arasındaki sıcaklıkları algılayabilirler ve normalde yaklaşık 0.2 F (0.2 C) sıcaklıktaki değişiklikleri tespit edebilirler. Peki termal kameraların çalışma mantığı nasıldır ?

Reklamlar

Termal görüntüleme mantığı şu aşamalardan geçerek çalışır;

  1. Özel bir mercek, görünümdeki tüm nesnelerin yaydığı kızılötesi ışığa odaklanır.
  2. Odaklanan ışık aşamalı bir dizi kızılötesi dedektör elemanı tarafından taranır. Dedektör elemanları, termogram adı verilen çok ayrıntılı bir sıcaklık modeli oluşturur. Dedektör dizisinin termogram yapmak için sıcaklık bilgisini alması sadece saniyenin otuzda birini alır. Bu bilgi, dedektör dizisinin görüş alanında birkaç bin noktadan elde edilir.
  3. Dedektör elemanları tarafından oluşturulan termogram elektriksel uyarılara dönüştürülür.
  4. Dürtüleri bir sinyal işleme birimine, özel bir yongaya sahip bir devre kartına gönderir, bu veriler oradan da ekrana aktarılır.
  5. Sinyal işleme ünitesi bilgileri ekrana gönderir, burada kızılötesi yayının yoğunluğuna bağlı olarak çeşitli renkler olarak görünür. Tüm elemanlardan gelen tüm impulsların kombinasyonu görüntüyü oluşturur.

Termal Görüntüleme Cihazı Türleri;

Reklamlar

İki yaygın termal görüntüleme cihazı türü vardır:

Soğutmasız: Bu, en yaygın termal görüntüleme cihazı türüdür. Kızılötesi detektör elemanları oda sıcaklığında çalışan bir ünitede bulunur. Bu tip bir sistem tamamen sessizdir, derhal devreye girer ve pilin içinde yerleşik olarak bulunur.

Kriyojenik olarak soğutulmuş: Daha pahalı ve zorlu kullanımdan kaynaklanan hasarlara karşı daha hassas olan bu sistemler, onları 32 F’nin (sıfır C) altına soğutan bir kabın içinde sabitlenmiştir. Böyle bir sistemin avantajı, elemanların soğutulmasından kaynaklanan inanılmaz çözünürlük ve hassasiyettir. Kriyojenik olarak soğutulan sistemler 0,1 C kadar küçük bir farkı 300 m’den daha uzakta olan bir mesafeyi “görebiliyor”, bu da bir kişinin o mesafede silah tutup tutmadığını anlamak için yeterlidir.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*