Anasayfa / Mobil / Telefonunuzun Sarj Tasarrufu icin Öneriler

Telefonunuzun Sarj Tasarrufu icin Öneriler

android şarj

iphone Telefonlar

 

Reklamlar

1. Konum Servislerinin Kapatılması; Harita üzerinde konumumuzu belirlemek için kullandığımız bu özelliği kapatarak batarya süresini biraz uzatabilirsiniz.

2. Fazla mail hesabı kullanmayın; Her kullanılan mail hesabını zaman zaman internet üzerinden otomatik kontrol ettiği için telefonunuzun şarj ömrü düşecektir. İdeal olan kullanım 1 veya 2 mail hesabından fazla hesap kullanmamaktır.

Reklamlar

3. Kablosuz Ağ Bağlantısı (Wi-Fi)’nın Kapatılması;Kullanmadığınız zamanlarda Kablosuz Ağ Bağlantısını mutlaka kapalı tutun. Bu özellik en çok batarya tüketimi yapan özelliklerden bir tanesidir.

4. Bluetooth Özelliğinin Kapatılması;Kullanmadığınız zamanlarda Bluetooth’u mutlaka kapalı tutun. Bu özellik en çok batarya tüketimi yapan özelliklerden bir tanesidir.

5. Uçuş Modu Özelliğinin Kullanılması;Telefonunuzun çekmediği durumlarda ya da şebeke bulamadığında Uçuş Modunu aktifleştirin.

6. Ekran Parlaklığının Ayarlanması;iPhone yüksek çözünürlüklü ve kaliteli bir ekrana sahip olduğu için, ekran parlaklığını düşürerek ve otomatik parlaklığı aktif hale getirerek batarya tasarrufu yapabilirsiniz.

7. 3G Özelliğinin Kapatılması;3G’yi kapatmanız belki internet hızınızı gözle görülür seviyede düşürecektir. Ancak mail okuma, facebook, twitter gibi uygulamalar için 3g gereksizdir. Eğer ki amacınız video vs. izlemek ise 3g’yi o zaman açmak daha uygun olacaktır.

8. Otomatik Kilit Süresinin Düşürülmesi;Otomatik kilit süresini düşürülmesi ekran ışığının daha çabuk kapanmasını sağlayacağı için bu yöntemlede pil tasarrufu sağlanabilir.

9. Klavye Tuş Takımı Seslerinin Kapatılması;Eğer tuş takımı seslerinin açık olması ilginizi çekmiyorsa bu özelliği kapatabilirsiniz.

10. Bazı Uygulamalardan Force Quit ile Çıkmak;iPhone üzerinde bulunan bir takım uygulamalardan HOME tuşu ile çıkış yaptığımızda bu uygulamalar arka planda çalışmaya devam eder.Bu nedenle bu tarz uygulamalardan çıkmak için HOME tuşuna 8 saniye kadar basılı tutarak çıkış işlemini gerçekleştirin.

 

Android Telefonlar

 

1-Pil Tüketimi Bilgisi; Öncelikle Ayarlar – Telefon Hakkında – Pil Kullanımı bölümüne gelip pilinizi tüketen uygulamaları, araçları görebilirsiniz. Buradan doğru da kendinizce bir şeyler yapabilirsiniz. Kullanmadığınız uygulamaları kaldırabilirsiniz.

2-Widget Denetimi;Widget denetiminizi gerçekleştirin. Ekranı tuş kilidinden çıkarttığınızda karşınıza gelen ana ekrana Güç Denetimi Widget’ını getiriniz. Bu sayede kolayca en çok kullanılan işlemleri yapıp, kullanmadığınız uygulamaları kapatabilirsiniz. Birde kullanmadığınız Widget’ların kaldırınız. Özellikle hareketli Widget’ların yerine sabit duvar kağıtları tercih edin.

3. Eğer gün içinde Wireless bulunan bir yerdeyseniz veya internetin çok hızlı olmasına gereksinim duymuyorsanız 3G internet özelliğini kapatarak %25’lik bir şarj kazancı sağlayabilirsiniz.

4. Mail hesaplarınızı eğer çok aktif kullanmıyorsanız veya sizin için internet sitesindeki gelen kutunuza düşer düşmez cebinize gelmesi gerekmiyorsa Push Mail denetlemesini Her An yerine 15 Dakikada Bir yapabilirsiniz.

5. Kullanmadığınız sosyal mesajlaşma ve yardımcı programların GPS bağlantısını ve Konum servislerini kapatarak %10’luk bir tasarruf sağlayabilirsiniz.

6.Şayet Facebook’taki anlık mesajlaşma balonlarıyla iyi geçinebiliyorsanız, Facebook Messenger’ı yüklemeyebilirsiniz. Böylece 0.5 saniyede bir konumunuzu belirlerken şarjınızın erken bitmesini engelleyebilirsiniz.

7.Güç Tasarrufuna Yardımcı Uygulamalar;Güç tasarrufu yapmanız için yardımcı uygulamalar mevcut. Google Play Store’dan kolayca bu gibi yardımcı uygulamalara sahip olabilirsiniz. Şu anda Juice Defender çok iyi. Kolay bir kullanışa sahip, telefonunuz boştayken CPU ayarlaması da yapmaktadır.

 

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*