Anasayfa / Mobil / Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürmek Zararlı mıdır

Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürmek Zararlı mıdır

Reklamlar

Akıllı telefon kullanıcılarından son zamanlarda sıkça gelen bir soruya cevap vereceğiz. Telefonu fabrika ayarlarına döndürmek zarar verir mi ? Cihazınızda yazılımsal bir sorun yaşadığınız zaman son çare olarak olarak fabrika ayarlarına dönmek zorunda kalırsınız. Günümüzde virüsler ve yazılımsal sorunlardan dolayı da bu işlem oldukça gerekli hale gelebiliyor. Telefonunuzu sıkça farika ayarlarına döndürüyorsanız kafanızda böyle bir soru işareti oluşabilir.

Cep telefonlarınızı fabrika ayarlarına döndürmenin, cihazınız için hiçbir zararı yoktur. Telefon bellekleri, okuma ve yazma işlemleri sırasında hiçbir zarar görmemektedir. Bu konuda da önerilen herhangi bir sınırlama yoktur. Aksine, belirli aralıklarla yapılan fabrika ayarlarına döndürme işlemi telefonunuz için oldukça faydalı bir işlemdir. Kaynağı bilinmeden yüklenen birçok uygulama ve yazılımlar mobil sisteminize zarar verebilir. Bu zararları en aza indirmek ve sistem performansını arttırmanın da en iyi yolu fabrika ayarlarına dönmektir. Eskiden bu sorular bilgisayarlar için soruluyordu. Şimdi teknolojiler (SSD diskler) ile bu zarar tamamen kaldırılmış olsa da eski disklerin belirli bir okuma -yazma ömrü olduğu için bu işlemler zararlı olabiliyordu fakat dediğimiz gibi telefonlarda böyle bir durum söz konusu değildir.

Reklamlar

Bu konuda tek dikkat etmeniz gereken cihazınızın yedeklerini alarak bu işlemleri yapmaktır. En yaygın mobil işletim sistemlerinde fabrika ayarlarına dönmek için aşağıdaki yolları takip edebilirsiniz.

Android telefonlar nasıl fabrika ayarlarına döndürülür ?

Telefonunuzun Ayarlar seçeneğine giriş yapın , ardından ayarlar menüsü altında yer alan “Yedekle ve Sıfırlama” butonuna dokunuyoruz. Karşımıza gelen yeni ekran üzerinde yer alan “Fabrika verilerine sıfırla” butonuna dokunuyoruz. Cihazınızın marka ve modeline göre menüler değişiklik gösterebilir.

iPhone telefonlar nasıl fabrika ayarlarına döndürülür ?

iPhone fabrika ayarlarına döndürmek için aşağıdaki adımlatı rakip edebilirsiniz.

Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil

Windows telefonlar nasıl fabrika ayarlarına döndürülür ?

Sistem > Hakkında > Telefonunuzu sıfırlayın seçeneklerini takip ederek cihazınızı sıfırlayabilirsiniz.

Fabrika ayarlarına döndürme konusunda sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz. Sitemizde arama yaparak birçok eğitim ve makaleye ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

3 yorum

  1. Facebook hesabi calan kisi ismi wrong acount diye degistirmis

  2. Lutfen serkan bey facemi geri almama yardimci olun

  3. Serkan bey nasilsiniz benim facem calindi nasil geri alabilirim.paswordumuda giryom olmuyo

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*