Anasayfa / Mobil / Telefonun Şarjı Çabuk Bitiyor Çözümü

Telefonun Şarjı Çabuk Bitiyor Çözümü

Reklamlar

Telefonunuzun şarjı çok çabuk mu bitiyor ? Tam da size göre bir makale ile karşınızdayız. Telefonunuzu ilk aldığınızda bataryanız oldukça yüksek performans sunmasına rağmen aradan birkaç ay geçtikten sonra yavaş yavaş daha az süre de bitmeye başlayabilir. Lityum piller, gerekli önlemler alınmaz ise diğer pil türlerine göre ömürleri daha kısa olmaktadır. Nedir bu önlemler ? Pilin ömrünü nasıl uzatabiliriz ? yazımızda tüm konulara değineceğiz. Bu öneriler 3G’yi kapatın, ekranı parlaklığını kısın, Wi-fi kapatın olmayacak tabiki.

Telefon bataryaları ortalama olarak her yıl kapasitesinin %20 ‘sini kaybeder. Doğru kullanım olmadığı zaman bu oran daha da artabilir. Öncelikle bataryamızın doğru kapasitede çalışmasını sağlamak için batarya kalibrasyonu yapmamız gerekmektedir. Çoğu kullanıcı tarafından bilinmeyen bu işlem, telefonunuzun bataryasını gözle görünür oranda iyileştirmektedir.

Reklamlar

Batarya kalibrasyonunu yaptıktan sonra şarj sürenizin uzadığını farkedeceksiniz. Kalibrasyon için aşağıdaki adımları takip edin. Yöntem tüm iPhone ve Android telefonlar için geçerlidir.

  • Telefonunuzun bataryasını tamamen bitirin. Telefon kapandıktan sonra birkaç kez telefonu açmaya çalışın. Bu sayede bataryayı sonuna kadar bitirmiş olacağız.
  • Telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve şarj süresi boyunca kapalı olduğundan emin olun.
  • Cihaz tamamen dolduktan sonra şarjdan çıkardıktan sonra telefonunuzu açın.
  • Bu işlemle bataryamızı kalibre etmiş olacağız.

Kalibrasyon işlemini yaparak kullanım süresini gerçek seviyeye getirdik. Artık telefonunuzu şarj ederken aşağıdaki maddelere kesinlikle dikkat ediniz. Cihazın pil kullanım istatistiklerini de inceleyerek kullanımınız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bu istatistik ekranında arka planda çalışarak çok fazla şarj tüketen uygulamalar varsa ve bu uygulamalar çok fazla gerekli değilse cihazınızdan kaldırmanızda fayda var. Özellikle Facebook uygulaması çok gereksiz bir pil tüketimine sebep olmaktadır.

  1. Telefonunuzu şarja taktığınız zaman tam dolum olmadan kesinlike şarjdan çıkarmayın. Telefonu ara ara şarja takmanız bilinenin aksine zararlı değildir fakat burada önemli olan kriter tam dolum yapılmasıdır.
  2. Telefonunuzu aşırı sıcak ortamlarda tutmamaya özen gösterin. Batarya, 0 °C derecede %6, 25 °C derecede %20 ve 40 °C derecede %35 kayıpla karşılaşılabilir.
  3. Kullandığınız kapak veya kılıf, cihazınızın ısınmasını sağlıyorsa bu kılıfı kesinlikle kullanmayın.
  4. Bataryanız %0’a düşmeden mutlaka şarja takın.  Yaklaşık olarak 100 tam boşaltma pilin kapasitesinde %75 ten %80’e kadar bir kapasite kaybına yol açar. Bu yüzden gün içinde telefonunuzu şara takarak tam dolum yapmanız zarardan çok fayda sağlayacaktır.
  5. Cihazınızı kesinlikle güneş ışığına maruz olacak ortamlarda bırakmayın.

Tüm işlemleri yapmanız halinde bataryanızdan maximum verim elde edeceksiniz. İşlemler hakkında yorumlarınızı bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. Teşekkürler çözümü deneyeceğim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*