Anasayfa / Mobil / Telefon Dokumatik Ekranı Çalışmıyor Sorunu Çözümü

Telefon Dokumatik Ekranı Çalışmıyor Sorunu Çözümü

Telefonlarınızda karşılaştığınız dokunmatik ekran sorunları’nın neden ve çözümlerini paylaşmaya çalışacağız. Akıllı telefonlarımızda zamanla dokunmatik ekranlarda sorunlar ortaya çıkabilir. Genellikle bu arızalar , ilk olarak ekranda geç algılamalar olarak ortaya çıkabilir.

Reklamlar

Dokunmatik ekran arızalarının en önemli nedenlerinden biri ekrana yapılan baskılardır. Ekranı kullanırken veya cebinizde iken telefon ekranınıza çok fazla baskı yaparsanız zamanla ekran arızalarına neden olabilir. Sorunla karşılaştığınız zaman ilk olarak aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekmektedir. Öncelikle telefonunuzda kalibrasyon özelliği varsa , kalibrasyon işlemini yaparak sorun olan bölgeyi net olarak tespit etmelisiniz.

iPhone telefonlarda dokunmatik çalışmadığında telefonununuzu yeniden başlatmak için “Ses kısma + Home + Power” tuşlarına aynı anda basınız. Telefonunuzun ekranı kapanana kadar tuşlara basılı tutmaya devam edin.

Reklamlar
 • Telefonunuzda ekran filmi varsa çıkararak tekrar denemelisiniz. Ekran filmleri zamanla dokunmatik ekranınıza zarar verebilir. Koruyucu ekranları tamamen çıkararak tekrar deneyiniz.
 • Ekranınızın herhangi bir bölgesinde bulunan lekeler veya izler dokunmatik hassasiyetini etkiliyor olabilir. Özellikle antistatik bez kullanarak ekranınızı dikkatli bir şekilde temizleyiniz.
 • Ekranınızı ıslak ,kremli vb. elle kullanmayınız.
 • Cihazınızı resetleyerek tekrar deneyiniz. Cihaz markanızı yazarak sitemizde arama yaparak resetleme işlemini nasıl yapacağınızı görebilirsiniz.
 • Telefonunuzun marka ve modeline göre kalibrasyon ve yazılım ayarları yapmayı deneyiniz. Özellikle samsung telefonlarda dokunmatik hassasiyeti ve arızalarını bu tarz yazılımsal ayarları yaparak çözebilirsiniz.

Yukardaki işlemleri yapmanıza rağmen arıza devam ediyorsa , servis desteği almanız gerekiyor. Cihazınız garantili ise yetkili servise vererek sorunu giderebilirsiniz. Garantisiz ürünler için Ebay ve gittigidiyor gibi sayfalardan ekran sipariş ederek kendiniz değiştirebilirsiniz. İşlemi kendiniz yapmanız yapacağınız masrafı düşürecektir. Detaylı bilgi almak istiyorsanız telefon marka ve modelini yorum olarak bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

15 yorum

 1. Samsung Galaksy j17

 2. Samsung s5mini dokunmatiğini bozuldu nasıl restliye bilirim

 3. Telefonun dokunmatigi bozuldu nasil resetleyebilirim?? Acilll

  • Bende A5 2015 var telefonun bataryasını değiştirirken iç ekran ve dokunmatik ekran kırıldı GittiGidiyor dan ekran aldım çalışmadı sonra yeni ekran aldım yine çalışmadı ama ikisinde de iç ekran çalıştı ama dokunmatik ekran çalışmadı ne yapmalıyım

 4. Beyler s.a iphone 4s im vardı ara sıra gidip geliyordu dokunmatikliği ıslak mendille sildm daha gitmiyor teşşekkürler 🙂

 5. vestel venüs v3

 6. BENDE CASPER VİA V5 VAR ÜSTTE DIKLEMESINE İKİ SANTİMLİK KISMIN DOKUNMATİĞİ ÇALISMIYORDU AZ ÖNCE SİTEYİ ACTIM ÖNERİLERİNİZE BAKARAK TELEFONDAKİ KORUYUCUYU CIKARDIM BIRKAC DAKIKA SONRA TELEFONUN DOKUNMATİĞİ DÜZELDİ BİLGİYİ BİLMEK GÜZEL BİR OLGU PAYLASMAK DAHA GÜZEL VE İŞE YARADIGINI BİLMEK İŞTE BİLGİNİN DOĞRU ADRESE GİTMESİ EN GÜZELİ TEŞEKKÜRLER ARKADASIM EMEĞİNE SAĞLIK

 7. Arkadaslar benim samsung es 6 edge cihazima telefonu keşfetmek için ayarlarq girdim biryere bastım ve şimdi dokunmatigi calismiyor ne yapmaliyim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*