Anasayfa / Mobil / Telefon Dokumatik Ekranı Çalışmıyor Sorunu Çözümü

Telefon Dokumatik Ekranı Çalışmıyor Sorunu Çözümü

Sponsorlu Bağlantılar

ekran-koruyucu-film

Telefonlarınızda karşılaştığınız dokunmatik ekran sorunları’nın neden ve çözümlerini paylaşmaya çalışacağız. Akıllı telefonlarımızda zamanla dokunmatik ekranlarda sorunlar ortaya çıkabilir. Genellikle bu arızalar , ilk olarak ekranda geç algılamalar olarak ortaya çıkabilir.

Dokunmatik ekran arızalarının en önemli nedenlerinden biri ekrana yapılan baskılardır. Ekranı kullanırken veya cebinizde iken telefon ekranınıza çok fazla baskı yaparsanız zamanla ekran arızalarına neden olabilir. Sorunla karşılaştığınız zaman ilk olarak aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekmektedir. Öncelikle telefonunuzda kalibrasyon özelliği varsa , kalibrasyon işlemini yaparak sorun olan bölgeyi net olarak tespit etmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

  • Telefonunuzda ekran filmi varsa çıkararak tekrar denemelisiniz. Ekran filmleri zamanla dokunmatik ekranınıza zarar verebilir. Koruyucu ekranları tamamen çıkararak tekrar deneyiniz.
  • Ekranınızın herhangi bir bölgesinde bulunan lekeler veya izler dokunmatik hassasiyetini etkiliyor olabilir. Özellikle antistatik bez kullanarak ekranınızı dikkatli bir şekilde temizleyiniz.
  • Ekranınızı ıslak ,kremli vb. elle kullanmayınız.
  • Cihazınızı resetleyerek tekrar deneyiniz. Cihaz markanızı yazarak sitemizde arama yaparak resetleme işlemini nasıl yapacağınızı görebilirsiniz.
  • Telefonunuzun marka ve modeline göre kalibrasyon ve yazılım ayarları yapmayı deneyiniz. Özellikle samsung telefonlarda dokunmatik hassasiyeti ve arızalarını bu tarz yazılımsal ayarları yaparak çözebilirsiniz.

Yukardaki işlemleri yapmanıza rağmen arıza devam ediyorsa , servis desteği almanız gerekiyor. Cihazınız garantili ise yetkili servise vererek sorunu giderebilirsiniz. Garantisiz ürünler için Ebay ve gittigidiyor gibi sayfalardan ekran sipariş ederek kendiniz değiştirebilirsiniz. İşlemi kendiniz yapmanız yapacağınız masrafı düşürecektir. Detaylı bilgi almak istiyorsanız telefon marka ve modelini yorum olarak bizlere iletebilirsiniz.

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatyada doğdu. Bilişim Destek Hizmetlerin'de çalışmalarına devam etmektedir.

3 yorum

  1. Arkadaslar benim samsung es 6 edge cihazima telefonu keşfetmek için ayarlarq girdim biryere bastım ve şimdi dokunmatigi calismiyor ne yapmaliyim

Bir Yorum Yazın