Anasayfa / Teknoloji / QR kod nedir nasıl kullanılır

QR kod nedir nasıl kullanılır

QR kod, mobil cihazların kameralarından okutulabilen, özel bir barkod türüdür. Adını Quick Response ( hızlı tepki) kelimelerinden alır.

Reklamlar

QR kod 1994 yılında japon bir firma olan Denso tarafından üretilmiştir. QR kodlar günümüzde giderek yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Geliştirilme amacı otomotiv sektöründe kullanılmak üzereydi fakat mobil cihazların kullanımının artmasıyla birlikte kullanımı da oldukça artmıştır. Qr kod ile bilgi, mesaj, video, e-posta, sitelere yönlendirme gibi birçok içeriğin bilgi aktarımı yapılabilir.

Günümüzde reklam firmalarının, kullanıcılarda merak uyandırmak için yaptığı tasarımlar ile reklam sektöründe de oldukça sık karşımıza çıkmaktadır. Tasarımı itibari ile insanlar tarafından oldukça dikkat çekici bir hal almaktadır.

Reklamlar

QR kod nedir

QR Kod nasıl kullanılır ?

Android ve iPhone telefonlarda QR kod okutmak için kullanabileceğiniz çok fazla uygulama bulabilirsiniz. Bu uygulamaların birçoğu verimli bir kullanım sunmuyor. Qr kod okuturken kullanabileceğiniz, hızlı, sade, reklamlar ile kullanımınızı sınırlamayan bir okuyucuyu sizlere önereceğiz.

QR Kod okuyucu, markette bu konuda bulabileğiniz en başarılı uygulama. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak veya markete uygulama adını yazarak uygulamayı cihazınıza indirip kullanabilirsiniz. Uygulamayı kullanabilmek için kurulumu yaparken kamera vb. yetkileri vermeniz gerekmektedir.

Uygulamayı indirmek için tıklayın.

Uygulamayı kurduktan sonra tek yapmanız gereken telefon veya tabletinizi QR Koda doğru tutmak. Uygulama kodu hemen tanıyacak ve kodu içeriğini hemen sunacaktır. Sade ve kullanışlı arayüzü sayesinde kullanıcılar tarafından oldukça beğenilmektedir. Market yorumlarını da incelediğiniz zaman en çok indirilen ve beğenilen okuyucu  olduğunu farkedebilirsiniz.

QR Kod ile neler yapabilirim ?

QR kod ile yapabileceğiniz işlemlerin herhangi bir sınırı yoktur. Bu yüzden yapılabilecekler tamamen sizin hayal gücünüze bağlıdır. Temel olarak yapılan işlemleri sıralamak gerekirse;

  • Firmanızın, ürününüzün tanıtımını yapabilirsiniz.
  • SMS gönderebilirsiniz.
  • Reklam afişlerinde kullanılabilir. Ürün sayfalarına kullanıcıları yönlendirmek için kullanılabilir.
  • 2. satış sitelerinde ürün bilgilerini QR kodu  ile oluşturarak alıcılarla paylaşabilirsiniz.
  • Konum, adres bilgilerini QR kod ile paylaşabilirsiniz.

Bunlara benzer birçok işlemi kod oluşturarak yapabilirsiniz. Kod oluşturma konusunda paylaştığımız uygulamayı veya internette bu konuda hizmet veren birçok websiteyi kullanabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*