Anasayfa / Teknoloji / Pokemon GO Geliştiriciye Ne Kadar Kazandırdı

Pokemon GO Geliştiriciye Ne Kadar Kazandırdı

pokemon go kazanc

Reklamlar

Pokemon GO mobil oyunu yayınlandığı andan itibaren, dünya çapında büyük bir ilgi gördü. Gerek mağaza gelirleri gerek oyun için satışlar ile oyun, yayınlandığı andan itibaren yayıncısına ne kadar para kazandırdı ? Biz türkler olarak en çok merak ettiğimiz konuların başında bu geliyor tabiki. İlk yayınlandığı anda hisse satışları ve oyun gelirleriyle ciddi bir kazanç sağlayan Niantic, şu sıralar büyük bir duraksamaya girmiş durumda. Bir araştırma şirketinin yaptığı araştırmalara göre oyun ilk 1 ayda oldukça yüksek kazanç elde etti.

Niantic’in geliştirmiş olduğu Pokemon GO’nun ilk ayının sonunda ne kadar kazandırmış olabileceğine ilişkin rakam paylaşıldı. Paylaşılan rakama göre oyunun 1 ayda kazandırdığı miktar, 200 milyon dolar. Bu gerçekten çok ciddi bir başarı. Oyunun hala birçok ülkede yayınlanmadığını ve hala beta aşamasında olduğunu düşünürsek bu başarı gerçekten inanılmaz.

Reklamlar

niantic logo

Bu başarıyı diğer popüler oyunlarla karşılaştırdığımız zaman daha net anlayabiliriz. Oyunun marketlerde yayında olmadığını da hesaba katarsak bu rakam daha fazla olabilirdi.

İlk ay başarı istatistikleri

  • Pokemon Go 200 milyon dolar
  • Clash Royale  120 milyon dolar
  • Candy Crush Soda Saga  27 milyon dolar

Oyun betası duyurulduktan sonra geliştirici firmanın hisselerinde %27 yükselme  göstererek, firma pazar değeri 7.5 milyar dolar artış göstermişti.  Bu rakamları ülkemizdeki firmalar ile karşılaştırdığımız zaman, en iyi Türk firmasının bile kat ve kat üstünde diyebiliriz. Oyunun ilerleyen günlerde tam sürümünün yayınlanması ile bu potansiyel daha da artacaktır mutlaka. Pokemon go gelişimini tamamen organik olarak göstermiştir. İlerleyen zamanarda dahi bu başarıyı yakalayacak bir oyunun yayınlanması zor görünüyor.Pokemon aslında Nintendo ile özdeşleşmiş olsa da, tam olarak Nintendo’nun markası değil. Nintendo, konseptin geliştiricisi ve oyunun geliştiricisi tarafından kurulmuş Pokemon International ortaklığı altında faaliyet gösteriyor. Bakalım ilerleyen zamanlarda ne gibi değişiklikler göreceğiz. Bu maddi başarı oyunun gelişimine yansıyacak mı buda ayrı bir merak konusu.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. Merhaba hocam kullandığım masaüstü bilgisayarım ve dizüstü bilgisayarım var.6 gb limitinde duran vınn kullanıyorum.Bu kullandığım üçüncü vınn oluyor.Birinci vınn’ı dört ay kullandım her şey normaldi!Bundan sonra mp3 indirmeye başladım internet kotam çabuk bitmeye başladı.Mesela internetten 5 gb’lik mp3,oyun veya program indirdiğim zaman üzerinde 5 gb yazıyor fakat kota 20-25 gb olarak harcanıyor,dosya indirsem de indirmesem de aynı oluyor.Bilgisayarı bilgisayarcıya götürdüm otomatik güncellemeleri kapattı,windows u yeniden kurdu yine sorun çözülmemiş.Vınn ı bilgisayarların her ikisine de taktığım da sonuç yine değişmiyor yani kotam çabuk bitiyor.Daha önce interneti komşuyla ortak kullanırken yani interneti komşudan alırken böyle bir sorun yoktu.Lütfen bunun yani kotanın çabuk bitmesinin çözümü nedir söyler misiniz?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*