Anasayfa / Teknoloji / Line – WeChat – WhatsApp Hangisini Kullanmalıyım ?

Line – WeChat – WhatsApp Hangisini Kullanmalıyım ?

wechat-whatsapp-line

Reklamlar

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte anlık mesajlaşma uygulamaları bizim için çok önemli hale geldi. Whatsapp diğer uygulamalara göre önde gibi görünsede line ve Wechat Whatsapp’ın tahtını zorlamakta. Line televizyon reklamlarına verdiği ağırlıkla aklınıza gelebilir. WeChat reklamlarında Messi’yi oynatarak adından sıkça bahsettirdi.

İşin popüler kısmı bir yana kullanım ve teknik anlamda hangisini seçmeliyiz ?

Reklamlar

Hangi uygulama daha faydalı ?

Bu konuya değinelim.

Mesajlaşma, görüntülü ve sesli arama, grup sohbetleri, dosya gönderimi, mesajlarda kullanılan ifade ve stickerlar, ücretlendirme, platformlar, giriş ve kayıt olma Konu başlıklarını ele alarak uygulamaları karşılaştıralım.

 

Sesli ve Görüntülü Aramalar

Ücretsiz sesli ve görüntülü konuşmalar gerçekleştirmek istiyorsanız LINE veya WeChat’i kullanabilirsiniz. Her 2 uygulamanında gelişmiş özellikleri sayesinde HD kalitesinde ve gayet net sesli ve görüntülü aramalar gerçekleştirebiliyorsunuz. Arkadaş listenizden aramak istediğiniz kişiyi seçerek kolay bir şekilde arama yaparak dilediğiniz kadar konuşabilirsiniz.

LINE üzerinden sesli ve görüntülü konuşma desteği sadece iPhone ve Android işletim sistemine sahip cihaz kullanıcıları için mümkünken, WeChat kullanıcıları uygulamanın 4.2 ve üzerindeki sürümleri ile görüntülü konuşmalar gerçekleştirebilirler.

WhatsApp kullanıcıları ise sesli ve görüntülü arama gerçekleştiremiyorlar. Fakat mesajlaşmalarında kolayca ses kaydı yaparak gönderebilirler. Bu yüzden akıllı telefonlarınız ile ücretsiz ve sınırsız sesli ve görüntülü aramalar gerçekleştirebilmek için LINE veya WeChat uygulamasını tercih edebilirsiniz.

Grup Sohberleri

En sevdiğiniz arkadaşlarınız, dostlarınız, iş arkadaşlarınız ve tanıdıklarınız ile toplu olarak grup halinde mesajlaşmak istiyorsanız 3 uygulamadan herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Uygulamalar üzerinden hızlıca grup kurarak, gruba eklemek istediğiniz kişileri kolayca dahil edebilirsiniz. Anlık ve hızlı olarak grup halinde mesajlaşarak hem eğlenebilir hemde arkadaşlarınız ile sürekli birlikteymiş gibi hissedebilirsiniz. Genellikle iş ve okul arkadaşları tarafından kullanılan grup sohbet özelliği oldukça etkili. Dilediğiniz kadar kişiyi gruba ekleyerek, yolladığınız mesajların herkes tarafından görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınız ve dostlarınız ile birlikte düzenlediğiniz toplantı, konferans ve etkinlik aktivitelerinde daha organize olmanızı sağlayabilecek olan grup sohbeti özelliğini daha önce denemediyseniz arkadaşlarınıza davet ederek mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Dosya Gönderimi

LINE, WeChat ve WhatsApp uygulamarının 3’ünde de rehberinizde ekli kişilere fotoğraflar, videolar ve ses kayıtları yollayabiliyorsunuz. Arkadaşlarınız ile medya içeriği paylaşmanın en kolay yollarından biri olan bu uygulamar sayesinde yeni çektiğiniz bir fotoğrafı, beğendiğiniz bir videoyu veya ses kaydınızı kolayca yollayabilirsiniz.

Arkadaş ve tanıdıklarınıza komik ve eğlenceli ses kayıtları yaparak yollayabilir ve onları şaşırtabilirsiniz. Özellikle kız arkadaşınıza veya eşinize, ses kayıtları veya videolar çekerek onlar için güzel sürprizler hazırlayabilirsiniz. WhatsApp uygulaması daha önce yazdığım gibi sesli ve görüntülü konuşmayı desteklemediği için bir çok kullanıcı ses haydı ve video gönderimi yapmakta. Gayet eğlenceli olan bu özellik ile birlikte, grup sohbetlerinizde komik içerikler paylaşarak hep beraber gülebilir ve güzel vakit geçirebilirsiniz.

İfadeler ve Stickerlar

Her 3 uygulama içerisindede mesajlaşırken kullanabileceğiniz yüzlerce ifade ve stickerlar bulunmaktadır. WhatsApp üzerindeki kullandığınız ifadelerin boyutları faktır fakat oldukça çeşitli ve neredeyse istediğiniz her ifadeyi bulabiliyorsunuz.

Aynı durum WeChat ve LINE’a gelince biraz değişiyor. Bu 2 uygulama üzerinde kullanabileceğiniz gayet büyük boyutlu ve sevimli yüzlerce ifade ve sticker bulunmakta. MEsajlaşmalarımızı renklendiren ve eğlenceli hale getirmekte en etkili yollardan biri olan ifade ve emojiler konusunda LINE ve WeChat uygulaması bir adım önde diyebilirim. Fakat bu 2 uygulama üzerinde ücretsiz bir çok ifade ve sticker olmasına rağmen aynı zamanda ücret ödeyerek satın alabileceğiniz ifade ve stickerlarda mevcut. WhatsApp uygulamasında ise ekstra ücret ödeyerek satın alabileceğiniz ifade ve emojiler bulunmamaktadır.

Her 3 uygulama ile birlikte gelen ve ücretsiz olarak kullanabileceğimiz ifade ve stickerlar bence yeterli sayıda ve çeşitlilikte. Elbetteki kendi kişisel zevklerinize göre uygulamaların mağazasından beğendiğiniz ifade ve stickerları satın alarak kullanabilir ve mesajlaşırken daha çok eğlenebilirsiniz.

Platformlar

LINE, WeChat ve WhatsApp uygulamarını Android, IOS, Nokia, Windows Phone ve Blackberryplatformlarında kullanabiliyorsunuz. Yazımız içerisinde geçen sesli ve görüntülü konuşma bölümünde belirttiğim gibi LINe ve WeChat uygulamaları ile sesli ve görüntülü aramalar gerçekleştirmek istiyorsanız, LINE için Android ve IOS işletim sistemine sahip bir cihaza, WeChat için ise uygulamanın 4.2 sürümü veya daha üzeri bir sürümü kullanmanız gerekmektedir.

WhatsApp, diğer 2 uygulamaya göre daha sade bir mesajlaşma olduğu için tüm platformlar üzerinde problemsiz çalışmaktadır.

3 Uygulamada çapraz platform desteği sayesinde arkadaşlarınız ve sevdikleriniz ile hangi cihaz üzerinden kullanırsanız kullanın anlık olarak kesintisiz mesajalaşma ve görüşme imkanı sunuyor.

Giriş ve Kayıt Olma

Uygulamalardan herhangi birini akıllı cihazlarınıza indirdiğinizde sadece telefon numaranızı girerek, hemen iki listenizde ekli olan arkadaşlarınız ile  birlikte mesajlaşmaya veya sesli ve görüntülü konuşma yapmaya başlayabilirsiniz.

Uygulamalara ilk giriş yaptığınızda telefon numaranız dışında size bir hesap oluşturup oluşturmak istemediğiniz sorulacak veya Facebook hesabınız ile giriş yapma seçeneği sunulacaktır. Bu sorular hattınızın veya akıllı telefonunuzun başına birşey geldiğinde bilgilerinizin kaybolmaması içindir. Birkaç dakika gibi kısa bir süre içinde oluşturabileceğiniz hesapları mutlaka açmanızı öneririm.

Ücretlendirme

3 Uygulamayıda ücretsiz olarak akıllı telefonlarınıza indirerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat WhatsApp’ın ücret politikası ilk yıl ücretsiz olmasına rağmen ilk yılı doldurduktan sonra kullanacağınız her yıl için sembolik bir rakam olan 1 Dolar ödeme üzerine. Daha önceden Android kullanıcıları için ücretsiz iOS kullanıcıları için ilk yükleme anında ücret isteyen uygulama geçtiğimiz aylar içerisinde ücret politikasını değiştirerek tüm platformlar için ilk indirme ve 1 yıllık kullanımı ücretsiz yaptı. İlk yıldan sonra 1 Dolarlık ödeme yapacağınız WhatsApp üzerinde hiç bir zaman reklam görmemeniz en büyük artılarından biri. Prensip olarak reklamsız çalışan WhatsApp’ın en güzel özelliklerinden biri ve en çok sevilmesinin nedenlerinden biri bu.

LINE ve WeChat, reklamlar ile destek sağladıkları için kullanıcılarına ücretsiz servis sağlamaktadırlar. Fakat her iki uygulamanında içerisinde yer alan mağazalardan mesajlaşmalarda kullanmak için ekstra ifade ve stickerlar satın alabiliyorsunuz.

Uygulamaların detayı bu şekildeyken Türkiye’de kullanım açısından en kullanışlı anlık mesajlaşma uygulaması Whatsapp görünüyor. Wechat’in fazla şansı olmadığını düşünmekle beraber ilerleyen zamanlarda Whatsapp’ın kendini yenilememesi durumunda tahtını Line ‘a bırakacağını düşünüyorum.

Programları aşağıdaki linklere tıklayarak indirebilirsiniz. Kolay gelsin

 

line

 LINE İndir

wechat

WeChat İndir 

whatsapp

WhatsApp İndir

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*