Anasayfa / Yazılım / Outlook .Pst ve .Obs Dosyaları Nasıl Onarılır

Outlook .Pst ve .Obs Dosyaları Nasıl Onarılır

Outlook Veri Dosyanızın (.pst) ya da Exchange posta kutunuzun boyutunu düşürmek ve eski öğeleri düzenli bir şekilde toplamanın en iyi yolu mailleri arşivlemektir. Arşivlenen dosyalar ayrı bir veri dosyasına .pst olarak taşınır. Bu maillere istediğiniz zaman kolayca erişebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda , arşiv boyutları yükseltikçe .pst dosyalarında hasarlar oluşabilir. Hasarlı pst ve obs dosyalarını onarmak için “Outlook repair tool” oldukça kullanışlı ve etkilidir.

Reklamlar

Repair tool ile arşivlerinizi %90 kurtarabilirsiniz. Çok yüksek boyutlu (90 – 100 GB ) gibi verilerde program etkili olmayabilir.

.Pst arşiv dosyaları nasıl onarılır ?

Öncelikle arşiv dosyamızın bulunduğu dizini tespit etmemiz gerekiyor. Bunun için;

Reklamlar

Hesap ayarları seçeneğinden Veri dosyalarına giriş yapıyoruz. Arşiv dosyamızı seçtikten sonra “Dosya konumunu aç” seçeneğine tıklayarak dosyanın kayıtlı olduğu alanı tespit edebilirsiniz.

outlook hesap ayarlari

Outlook’tan çıkın ve C: \Program Files klasörünü veya bunun yerine aynı sürücüde Program Files (x86) klasörünü görürseniz o klasörü açın.

Arama alanına Scanpst.exe yazın ve aramada listelenen programı açın.

scanpst

Dosya konumuna arşiv dosyanızın bulunduğu , onarmak istediğiniz .pst veya .obs dosyasını seçin ve start seçeneğine basın. Dosya boyutunuza göre onarma işleminin süresi değişecektir.

outlook repair tool

İşlem tamamlandıktan sonra onardığınız dosyayı Outlook’a ekleyerek deneyebilirsiniz. Arşiv onarmalarında büyük oranda dosyalarınızı onararak kurtarmanızı sağlayacaktır.

Eğer arama ile Scanpst yazılımına erişemiyorsanız. Outlook versiyonlarına göre yazılım aşağıdaki dizinlerde bulunabilir.

Outlook 2016: C:\Program Files (x86)\Microsoft Office\kök\Office16

Outlook 2013: C:\Program Files (x86)\Microsoft Office\Office15

Outlook 2010: C:\Program Files (x86)\Microsoft Office\Office14

Outlook 2007: C:\Program Files (x86)\Microsoft Office\Office12

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*