Anasayfa / Donanım / Notebook Hard Disk Bozulma Sebepleri

Notebook Hard Disk Bozulma Sebepleri

notebook hdd

Reklamlar

Merhaba arkadaslar

Tasınabilir bilgisayarlarda cok daha sık karsılasılan Hard disk bozulma sebeplerinden bahsetmeye calısacagım.

Reklamlar

Laptoplarda harddisk bozulması iki ana sınıfta kategorilendirilebilir. Bunlardan birincisi ısı kaynaklı bozulma sorunları ikinicisi ise fiziksel bozulmalardır. Isı kaynaklı bozulmaların önüne geçmenin yolu yok gibi birşeydir. Isı kaynaklı bozulmalarda yapabileceğiniz en iyi şey düzenli olarak bilgisayarınızın içini temizlemeniz ve yeni bir hard disk almanızdır. Laptoplar kasa bilgisayarlara göre daha az çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Kasa bilgisayarları saatlerce açık bırakabilirsiniz hatta günlerce fakat laptoplar maximum 7-8 saat açık kalacak şekilde tasarlanmıştır. Bu süre artınca doğal olarak belli bir süre sonra hard diskinizde hatalar meydana gelmeye başlayacaktır. Bazı araştırmalara göre de bilgisayarınızda ki diskiniz ne kadar ısınırsa o kadar kolay bozulur.Vücut sıcaklığının biraz üstünde kalacak şekilde soğutulan 2.5″ dizüstü sabit diski bozulmadan önce bir milyon saat çalışıyor. Diğer bir deyişle sürücü MTBF (mean time before failure – bozulmadan önce geçen ortalama zaman) değeri bir milyon oluyor. Günümüzde dizüstü sabit diskleri kendileri çok fazla ısı üretmeseler de bulundukları ortam işlemciye veya ekran kartı yongasına yakın olduğundan ciddi şekilde ısınabiliyorlar.

Fiziksel hatalar ise bilgisayarınızın aldığı darbeden, düşmeden, ya da direk olarak kapatma tuşundan kapandığında oluşan hatalardır. Bu tür hatalar da HDD üzerinde Bad Sector hatası vermektedir. Ba Sector harddiskinizde bir bölümün zarar görmesine doğal olarak da o bölümün okunamamasına sebep olmaktadır.

Disk Bozulmalarına karşı nasıl önlem alabilirsiniz ?

Dizüstü bilgisayarınızın sabit diskinin bozulmasını önlemek için havalandırma deliğinin açık olduğundan emin olmak ve taşırken sert darbelerden kaçınmak gibi bazı temel önlemlerin dışında pek bir şey yapamazsınız. Fakat aşağıdaki önerileri dikkate alarak zararı en aza indirebilirsiniz.

Düzenli olarka yedek almalısınız : En önemli ve en temel amaç yedek olmalı. Eğer bilgisayarınızda sizin için değerli olan şeyler varsa mutlaka düzenli olarak yedeklerini almalısınız.

Daha Kaliteli sürücüler seçmeye calısın.

 

 

Reklamlar

5 yorum

  1. Merhaba HDD ye sürekli veri yazıp silmek bozulmasına sebep olur mu?

  2. Bende diz usduvar noldu bilmiyorum guzel calisiyor ama oyuna girdinmi sapitiyo yada birseyler yukluyosun cok gec yuklukluyo eskiden boyle diyildi acaba hard diskde soyunmu var kime soruyorum hard diskde sorun olabilir diyo dorumu ?

  3. sa abi ya benım notbook varda grundıg ne oldu alayamadım actıgımda masaüstü haazırlnayor dıyor ag bağlantısı bilgisayarım geri dönüsüm gıbı programlar yok ?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*