Anasayfa / Donanım / Netmaster Wireless Şifresi Nasıl Değiştirilir

Netmaster Wireless Şifresi Nasıl Değiştirilir

Netmaster Kablosuz modemlerde resimli anlatımı takip ederek , kablosuz ağınızı şifreleyebilir ve güvenliğini sağlayabilirsiniz. Modeminizin modeline göre aşağıdaki ayarlarda ufak değişiklikler olabilir fakat temel olarak tüm modemlerde aynı mantıkla işlem yapılmaktadır. Modeminize şifre koymak veya mevcut şifrenizi değiştirmek için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

Reklamlar

1. Ethernet kablosunun bir ucunu bilgisayarınıza, diğer ucunu AP-Router’ın arkasında bulunan “LAN” portlarından herhangi birine takınız. AP-Router web arayüzüne ulaşmak için, İnternet Explorer, Google Chrome veya Firefox sayfası açıp, adres çubuğuna “192.168.5.1” yazınız. Açılan sayfada: User Name : netmaster Password : netmaster Eğer şifrenizi bilmiyorsanız modeminizi resetleyerek fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

2. Solda yer alan menüden “ Wlan ” seçeneğine tıklayınız.

Reklamlar

Netmaster Wlan

3. Şifreleme yapmadan önce kablosuz yayın adınızı değiştirmek istiyorsanız SSID bölümüne kablosuz yayın adınızı yazınız. Altta bulunan “Save” butonuna tıklayarak açılan bölümde “Reboot now” butonuna tıklayınız. 25 saniye bekleyiniz, web ara yüze geri yönlendirileceksiniz. Eğer isim değişilikliği yapmayacaksanız bu adımı atlayabilirsiniz.

4. Solda yer alan menüden “ Wlan / Security ” sayfasına tıklayınız.

Netmaster security

5. Encryption seçeneğini WPA seçiniz. “Pre-shared key” kısmına en az sekiz karakterden oluşan belirlediğiniz bir şifre yazınız. WEP şifreleme tipi de bazı programlar ile kırılabilmekte olduğundan, WPA/WPA2 veya WPA mixed seçeneklerini kullanmanız tavsiye edilmektedir.Farklı SSID‟ler farklı şifrelemelere sahip olabilir. Şifreleme kablosuz erişim konusunun en önemli parametresidir. Şifresiz kalan ağınıza kontrolünüzün dışında erişimler olabilir. Bu tip bağlantılar nedeniyle yüksek faturalarla karşılaşabilir, kanun dışı kullanımlarda ise siz sorumlu tutulabilirsiniz. Bu nedenlerden ötürü WPA /WPA2 şifreleme ile 8 haneden fazla ve alfanümerik şifreler kullanmanızı ve bunu 3.şahıslar ile paylaşmamanızı öneririz.

Ayarlar görseldeki gibi olmalıdır.

Netmaster güvenlik

6. Ayarları tamamladıktan sonra altta yer alan “Apply changes” ve ardından açılan bölümde ise “Reboot now” butonuna tıklayınız. 25 saniye bekleyiniz, web arayüze geri yönlendirilecek ve yapılandırma işlemini tamamlamış olacaksınız. Modeminiz açıldıktan sonra kablolu bağlantınızı çıkararak, Kablosuz olarak belirlediğiniz yayın adı ve şifreyi girerek bağlantı kurmayı deneyebilirsiniz.

İşlem sırasında hata alıyorsanız veya modeminizde ilgili seçenekleri bulamadıysanız, modem marka ve modelini yorum olarak bizlere iletebilirsiniz. Sizlere daha hızlı yardımcı olabilmemiz için modem arayüz ekran görüntüsünü de ekleyebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*