Anasayfa / Netflix / Netflix video kalitesi kötü veya bozuk sorunları çözümü

Netflix video kalitesi kötü veya bozuk sorunları çözümü

Netflix, Film veya içerik görüntü kalitesinin düştüğü durumlarda, çözüm için deneyebileceğiniz bir kaç yöntem vardır. Eğer nadiren kalite düşme sorunu yaşıyorsanız, muhtemelen bu sorun sunucu kaynaklıdır. Netflix sunucularında yoğunluk yaşanan saatlerde, görüntü kalitesi düşürerek içeriğin herkes tarafından izlenmesi sağlanıyor. Bu durumda yapacak bir şey yok fakat hesap ayarlarınızdan kaynaklı olarak sorun yaşadığınız zaman yapılabilecek çözümler var.

Reklamlar

İçerik kalitesi sorunu için aşağıdaki çözümleri sırasıyla deneyiniz.

Hesabınız için yüksek kaliteli oynatmayı etkinleştirin

Netflix hesap ayarlarınızda Netflix’in ne kadar bant genişliği tükettiğini kısıtlayabilirsiniz. Bunlar şu katmanlara ayrılır: Otomatik (varsayılan), Düşük, Orta ve Yüksek.

Reklamlar

Bant genişliği ayarını değiştirmek için şu adımları izleyin:

  1. Netflix.com adresine gidin , giriş yapın ve ardından bir profil seçin.
  2. Sağ üst köşedeki profil resmini tıklayın ve ardından “Hesap” ı seçin.
  3. “Profilim” altında “Oynatma Ayarları” nı seçin.
  4. Maksimum kaliteyi sağlamak istiyorsanız “Yüksek” i seçin.

Netflix, bir saatlik bir akış sırasında her bir katmanda ne kadar veri tüketildiğine ilişkin kabaca bir kılavuz sunar.

  • Düşük : Saatte 0,3 GB’a kadar.
  • Orta: Saatte 0,7 GB’a kadar.
  • Yüksek:  HD içerik için saatte 3 GB veya 4K içerik için saatte 7 GB’a kadar.

Sıkı bir veri sınırı kullanıyorsanız, “Düşük” veya “Orta” bir sınır koymak isteyebilirsiniz. 4K içerik için, internet bağlantınız yeterince hızlıysa “Otomatik” çalışmalıdır, ancak sonuçlar tatmin edici değilse “Yüksek” seçeneğini deneyin. 4K istiyorsanız “Orta” veya “Düşük” konumda olmadığınızdan emin olun.

İnternet bağlantı hızınızı test edin

Netflix , 4K içerik kalitesi için “saniyede 25 megabit veya daha yüksek sabit bir internet bağlantı hızının” gerekli olduğunu belirtir. Şirketin kendi hız testi Fast.com’u kullanarak kendi internet bağlantınızı test edebilirsiniz. nasıl durduğunu görebilirsiniz.

Akşam, yoğun akış saatlerinde, ağdaki artan yoğunluk nedeniyle bağlantınız en yavaş seviyesinde olacaktır. Yüksek kullanım dönemlerinde bile 25 Mb gereksinimini karşıladığınızdan emin olmak için yoğun saatlerde bir test yapmalısınız.

Tarayıcınızın 4K desteklediğinden emin olun

Chrome, Firefox veya Opera kullanıyorsanız şu anda 720p üstünde kalite alamazsınız maalesef. Bunun nedeni dijital haklar yönetimi (DRM) ve Netflix’in 4K akışların çevrimiçi olarak kopyalanmasını veya paylaşılmasını önlemeye çalışmasıdır.

Servis sağlayıcılar tarafından Netflix kısıtlanabilir

Video akışında veri kullanımı oldukça yoğundur. Bu nedenle ağ altyapınızı zorlayabilir. Bununla mücadele etmek için internet servis sağlayıcıları (İSS’ler) trafik şekillendirme olarak da bilinen azaltmayı kullanır.

İnterneti, verilerinizin aktığı bir dizi kanal olarak düşünün. Netflix için ayrılmış kanal Facebook için ayrılmış kanaldan daha dar olsaydı ne olacağını düşünün. Daha az veri, ağda daha az zorlama anlamına gelir. ISP’ler hızı şişirmek için ucuz bir yol olarak bu yöntemi kullanır.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*