Anasayfa / Donanım / Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Reklamlar

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi gereken maddeler.

Günümüzdeki gelişen teknoloji ile birlikte her geçen gün yeni teknolojilerde bilgisayarlar üretilmekte. Teknolojinin bu kadar hızlı geliştiği ve her gün yeni bilgisayar modelleri çıktığı bu günde hangi laptopu alacağınıza karar vermek gerçekten zordur.

Reklamlar

Piyasada bulunan yüzlerde marka ve model arasından seçim yapmak gerçekten çok zor bir iş.Kaliteli bir bilgisayar seçebilmek için eğer Cpu, Ram ve İşlemci gibi teknik terimlere uzaksanız ve bu konu hakkında pek fazla bilginiz yoksa seçim yapmak gerçekten zor bir hal alıyor.

Laptop almadan önce alacağınız laptopu öncelikle hangi amaç için kullanacağınıza karar vermelisiniz. Eğer yeni bir laptop almaktaki amacınız internette basit çalışmalar yapmak veya ofis programlarını kullanmak ise bir netbook veya özellikleri düşük bir laptop işinize yaracaktır. Eğer işyerinizdeki karmaşık programları rahatlıkla çalıştırabilecek ve yüksek performansta bir bilgisayar arıyorsanız bu durumda masaüstü bilgisayarlara bakmanızda fayda var. Laptop alırken önceliğiniz bilgisayarın yüksek performansı mı olacak yoksa düşük fiyat mı bunu öncelikle kafanızda bir cevaplayın. Fakat yanlış bir olgu en pahalı laptop en iyi laptop değildir bunu kafanızdan atın.

laptoplar

Netbook: Bu tür laptop bilgisayarlar arasında en ucuzu ve en düşük performanslı olanıdır. Piyasaya bu türden birçok model ve oldukça uygun fiyatlar bulabilirsiniz. Eğer bilgisayar alırken bütçeniz kısıtlıysa ve çok yüksek teknik özellikler aramıyorsanız netbook doğru bir tercih olacaktır. Netbook’ların ekran boyutu 8 ile 12 inç arasında değişir. Grafik özellikleri düşüktür, çoklu işlem yapmak isterseniz zorlanırsınız.

Ultrabook: Ultrabook’lar laptoplar arasında hem ince hemde yüksek performansa sahip olan modellerdir. Ultrabook’ların çoğunda DVD veya BlueRay gibi bir okuyucu yoktur.

Orta Seviye Laptoplar: Bu laptop türü bilgisayar kullanıcılar en çok tercih ettiği türdür. Teknik özelliklerine göre fiyat aralığına sahip olan bu modeller birçok kullanıcının işini rahatlıkla görmektedir. Bütçeniz oranında yüksek özelliklere veya orta özelliklere sahip olan bir laptop alabilirsiniz.

Masaüstü Laptoplar: Bu laptoplar teknik özellik bakımından en güçlü modellerdir. 16 inç ve üzeri ekran genişliğine sahip bu laptoplar çok fazla ağır oldukları için taşınmaları biraz güçtür.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*