Anasayfa / Mobil / iPhone Parmak izi Nasıl Yapılır

iPhone Parmak izi Nasıl Yapılır

iPhone telefonlarınıza parmak izi tanımlaması yaparak aygıtınızın kilidini açmayı kolaylaştırabilirsiniz. Resimli anlatımımızı takip ederek Touch ID tanımı nasıl yapacağınızı ve kullanacağınızı öğrenebilirsiniz. Parmak izi tanımlaması yapmak için öncelikle telefonunuz için parola oluşturmanız gerekmektedir. Tanımlara başlamadan önce. Ana Ekran düğmesinin ve parmağınızın temiz ve kuru olduğundan emin olun. Tüm iPhone telefon modellerinde aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Reklamlar

Ayarlar > Touch ID ve Parola’ya dokunun, ardından parolanızı girin.

Reklamlar

 

Cihazınıza en fazla 5 parmağınızı tanımlayabilirsiniz. Tanımladığınız parmakları isimlendirebilirsiniz.

Parmak izi ekle” seçeneğine dokunun.

Ana Ekran düğmesine dokunduğunuz şekilde tutun. Parmağınızla Ana ekran düğmesine dokunun ancak basmayın. Kısa bir titreşim hissedinceye veya kaldırmanız isteninceye kadar parmağınızı kaldırmayın.

Bu işlem süresince 7-8 defa parmağınızı kaldırıp yeniden yerleştirmeniz istenebilir. Parmağınızı tamamen tanımlamak için işlemi yapın.

“Tamamlandı. Touch ID Hazır. Parmak iziniz iPhone’unuzun kilidini açmak için kullanılabilir.” Uyarısını görüyorsanız parmak izi tanımlamanız tamamlanmıştır. Artık parmak izinini kullanarak cihazınızı açabilir, Parmak izinizin tanımlı olduğu bütün işlemlerde kullanabilirsiniz.

Sürdür seçeneğine basarak telefon tutuş pozisyonunuzu seçerek işlemleri tamamlayabilirsiniz. Sonraki ekranda dokunuşunuzu ayarlamanız istenir. Aygıtınızı normalde kilidini açarken tuttuğunuz şekilde tutun ve parmak ucunuzun ilk olarak taradığınız orta kısmı yerine dış tarafıyla Ana Ekran düğmesine dokunun.

Touch ID’yi ayarladıktan sonra iPhone’unuzun kilidini açmak için kullanabilirsiniz. Touch ID’ye kaydettiğiniz parmağınızla Ana Ekran düğmesine basmanız yeterlidir.

Touch ID ayarlar nasıl düzenlenir ?

Aşağıdaki ayarları yönetmek için Ayarlar > Touch ID ve Parola‘ya gidin:

  • Parola, iTunes ve App Store veya Apple Pay için Touch ID’yi açın veya kapatın.
  • Beş adede kadar parmak izini kaydedin. Her yeni iz, parmak izi tanıma işlemini biraz daha uzatabilir.
  • Bir parmak izini yeniden adlandırmak için parmak izine dokunun.
  • Bir parmak izini silmek için parmağınızla kaydırın.
  • Ana Ekran düğmesine dokunarak listedeki bir parmak izini belirleyin. Listedeki eşleşen iz kısa bir süre için vurgulanır.

iOS 10’da, aygıtınızın kilidini açmak için Touch ID kullanarak Ana Ekran düğmesine basmanız gerekir. Touch ID kullanarak Ana Ekran düğmesine basmadan aygıtınızın kilidini açmak için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Ana Ekran Düğmesi’ne gidin ve Parmağı Koyarak Aç’ı etkinleştirin.

Parmak izi tanımlama ve ayarlar sırasında hata alıyorsanız cihazınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*