Anasayfa / Mobil / İMEİ Sorgulama Nasıl Yapılır

İMEİ Sorgulama Nasıl Yapılır

Reklamlar

İMEİ , İngilizce International Mobile Equipment Identity kısaltmasıdır ve Uluslararası mobil cihaz kodu anlamına gelmektedir. Mobil özelliği bulunan her cihazın, benzersiz bir imei numarası olması gerekmektedir. İmei sorgulama, imei hakkında teknik bilgiler ve imei ihbar etme / şikayet gibi tüm konularda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İmei numarası, ek bir kontrol numarası ile birlikte 15 haneli bir ondalık dizedir ve basit bir tanım ile cihazın hücresel şebekeye erişimini kontrol etmek için kullanılabilir. Telefonunuz çalındığı zaman servis sağlayıcınıza ( Türkcell, Vodafone, Telekom ) imei numaranızı ileterek tüm ağlardan engelleyebilir. Çalınan telefonları tespit etmek için bu numaralar bir arşiv olarak saklanır. 2004 yılından itibaren şebekelerde geçerli olan biçim AA-BBBBBB-CCCCCC-D ‘dir.

Reklamlar
  • A ve B: Telefon üreticileri tarafından kullanılan alanlardır. Örneğin: Tüm LG G5 telefonlarda 35-846407 şeklindedir.
  • C: Üretici tarafından belirlenen özel seri numarasıdır.
  • D: Tüm numaraları kontrol eden bir doğrulama numarasıdır.

Telefonlarınızda imei sorgulama yapmak için *#06# (yıldızkaresıfıraltıkare) kodunu kullanabilirsiniz veya telefon işletim sisteminize göre aşağıdaki menüleri kullanabilirsiniz.

Android: Ayarlar / Telefon hakkında / Durum veya hakkında seçeneklerinden görebilirsiniz.

iPhone: Ayarlar / Genel / Hakkında seçeneğinden IMEI/MEID ve ICCID numaralarını görebilirsiniz.

Blackberry: Alt + Shift + N kısayol tuşlarına basarak veya Menü tuşu / Seçenekler / Cihaz’a / Cihaz ve Durum Bilgileri seçeneğinden görebilirsiniz.

iPhone, Samsung, LG, General mobile telefonlarda telefon imei bilgilendirme ekranı aşağıdaki gibidir. Telefon imei numaranızı öğrendikten sonra aşağıdaki kontrolleri yapmayı unutmayın.

E-devlet aracılığıyla cihazınızın nasıl ithal edildiğini veya kayıp/çalıntı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu hizmeti kullanarak elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cihazların bir GSM hattı ile eşleşip eşleşmediği sorgulanabilir. Elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cihazla eşleştirme yapılmış bir hat, kayıtlı olan herhangi bir cihazda sorunsuz olarak kullanılabilmektedir.

Sorgulama ekranı için   seçeneğine tıklayın.

Açılan ekranda IMEI ve güvenlik doğrulama kodunu girin.

Durum, kaynak ve marka model gibi bilgileri açılan ekranda detaylı olarak görebilirsiniz. Yasal olarak ülkeye giriş yapan ürünlerde “ithalat yoluyla kaydedilen IMEI” ibaresini görebilirsiniz.

Telefonunuz çalındığı zaman ihbarda bulunak ve şikayet etmek için E-devlet ihbar hattını kullanabilirsiniz. Çalıntı veya kayıp imei ihbarı yapmak için tıklayın.

E devlet hesabınızla giriş yapmanız gerekmektedir. T.C , isim soyisim, doğum tarihi gibi bilgiler otomatik olarak gelmektedir. Diğer bilgileri girdikten sonra işlemleri tamamlayabilirsiniz.

İmei hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri cevaplamaya çalıştık. Eklemek istediklerinizi yorum ile bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Bir yorum

  1. iyi günler cihazımı 2. el satı aldım ithalat yoluyla kayıtlı imei yazıyordu fakat şuan kayıtsız gözüküyor bu mümkünmüdür?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*